Rekordowy rok dla Profilu Zaufanego

W 10-letniej historii Profilu Zaufanego rok 2021 jest najlepszym pod względem przyrostu nowych użytkowników. W niewiele ponad 10 miesięcy to cyfrowe narzędzie założyło ponad 4 mln osób. Dla porównania, w ubiegłym roku, taki wynik udało się osiągnąć dopiero po 11 miesiącach. 

Rekordowy rok dla Profilu Zaufanego
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 października 2021

Rekordowy rok profilu zaufanego 

Dopiero rozpoczął się czwarty kwartał, a KPRM już wie, że 2021 rok będzie najlepszym w historii Profilu Zaufanego. Historii, która liczy już równo dekadę. Ze statystyk wynika, że w ciągu trzech kwartałów br. to narzędzie do cyfrowego potwierdzenia tożsamości założyło ponad 4 mln osób. Taki wynik w ubiegłym roku udało się osiągnąć dopiero w… grudniu. Okazało się, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, że pandemia jest najlepszym katalizatorem cyfrowych rozwiązań, który pozwala nie tylko na rozwój, ale także wzrost popularności. 

Czym jest Profil Zaufany? 

Jedni porównują go do wirtualnego podpisu, inni do cyfrowego dowodu osobistego. Oba określenia nie są jednak do końca precyzyjne. Profil zaufany, to nic innego jak przypisany do konkretnego, unikalnego z definicji numeru PESEL zbiór danych o jego posiadaczu. Choćby z tego powodu jeden obywatel może mieć tylko jeden PZ. 

Profil Zaufany, który coraz częściej w instrukcjach, czy regulaminach występuje skrótowo jako „PZ” pozwala na zdalne załatwienie wielu spraw – konkretnie przez internet. Aby było to możliwe, potrzebne jest potwierdzenie tożsamości. I właśnie to jest główne zadanie Profilu Zaufanego. 

Ile kosztuje Profil Zaufany?

Mimo wielu kampanii informacyjnych, wciąż tego typu pytanie pojawia się w internecie. Odpowiedź brzmi: absolutnie nic. Profil zaufany jest narzędziem bezpłatnym. Raz założony, ważny jest trzy lata. Trzeba jednak pamiętać, że w dowolnym momencie, każdy użytkownik ma prawo jego ważność przedłużyć. 

Od 17 czerwca 2021 roku PZ można założyć banalnie prosto – przez wideorozmowę. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Prawnym tutaj.

Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Mikołaj Frączak

Historia Profilu Zaufanego

Aż trudno dziś uwierzyć, że mimo tych wszystkich użyteczności, które wymieniliśmy, Profil Zaufany nie miał łatwego startu. Mimo, że powstał w 2011 roku, to w ciągu pierwszych pięciu lat istnienia doczekał się zaledwie 400 tysięcy użytkowników – powiedzmy to od razu – głównie urzędników. U progu 2018 roku, na liczniku PZ było już 1,3 mln posiadaczy. I to był moment przełomowy. Jest duża szansa, że jeszcze w 2021 roku zarejestruje się 13-milionowy posiadacz profilu. Według stanu na dzień 11.10.2021, obecnie jest to 12.833.591 osób.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!