Na Geoportalu pojawią się mapy dla rolników
Dane dotyczące polskiego rolnictwa zostaną przetworzone przez Głównego Geodetę Kraju ramach projektu eRolnik. Dzięki temu, na państwowym serwisie mapowym Geoportal pojawi się precyzyjna wizualizacja działek rolnych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisał w tej sprawie porozumienie z Głównym Urzędem Geodezji Kartografii.
- Anna Malinowska
- /
- 14 października 2021
Mapy dla rolników
Na mocy porozumienia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zasili danymi platformę eRolnik. Jej elementem jest budowany w ramach Polskiego Ładu Centralny System Informatyczny Katalogujący Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa – tłumaczy minister rolnictwa Grzegorz Puda. „Celem porozumienia jest również podjęcie współpracy instytucji publicznych dla udoskonalenia infrastruktury przestrzennej państwa”– dodał.
Rekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń BezpieczeństwaMartyna Kowalska
IT w rolnictwie
Jak twierdzi dyrektor generalna Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Małgorzata Gośniowska-Kola - „celem porozumienia jest udostępnienie Platformy, będącej punktem styku interesów różnych grup związanych z produkcją rolną, w którym centralnym miejscem jest nowoczesny i przyjazny urząd. Nasze rozwiązanie uprości załatwianie spraw urzędowych, zapewni miejsce wspólnej komunikacji wszystkich zainteresowanych grup i oprócz tego, zaoferuje funkcjonalności, których do tej pory brakowało, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolnictwa i produkcji rolnej”.
Połączenie danych, jakie są w zasobach KOWR z wiedzą, doświadczeniem oraz narzędziami, jakimi dysponuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii ma ułatwić i usprawnić wiele działań w zakresie gospodarowania nieruchomościami z Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa (WRSP).
Więcej danych przestrzennych
Umowa ta otwiera nie tylko możliwość lepszej obsługi interesantów KOWR. Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski wyraził radość, że w polskiej infrastrukturze danych przestrzennych, których głównym narzędziem w internecie jest geoportal pojawi się więcej cennych danych.
Będą one dostępnie nie tylko dla rolników, ale także analityków, ekonomistów, statystyków oraz wielu osób ciekawych świata, którzy w wolnej chwili zaglądają na geoportal.
Platforma geolokalizacyjna dla rolnictwa
Jak informuje resort rolnictwa, drugim etapem przedsięwzięcia będzie rozbudowa przeglądarki eRolnik o prezentację graficzną na własnej platformie geolokalizacyjnej. Inną możliwością braną pod uwagę jest integracja tej części serwisu właśnie z Geoportalem. „Podjęte w ramach porozumienia działania służyć będą nie tylko rozwojowi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, ale w istotnym wymiarze przyczynią się do udoskonalenia infrastruktury przestrzennej państwa” – napisano w komunikacie
Geoportal – różne zastosowania
Warto pamiętać, że od ponad pięciu lat w oparciu o geoportal, z powodzeniem działa m.in. policyjna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której można zgłaszać różnego rodzaju niebezpieczne lub potencjalnie niebezpieczne zdarzenia. Narzędzie to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym w Dzienniku Prawnym pisaliśmy tutaj.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.