Na Geoportalu pojawią się mapy dla rolników

Dane dotyczące polskiego rolnictwa zostaną przetworzone przez Głównego Geodetę Kraju ramach projektu eRolnik. Dzięki temu, na państwowym serwisie mapowym Geoportal pojawi się precyzyjna wizualizacja działek rolnych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisał w tej sprawie porozumienie z Głównym Urzędem Geodezji Kartografii.

Na Geoportalu pojawią się mapy dla rolników
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 października 2021

Mapy dla rolników

Na mocy porozumienia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zasili danymi platformę eRolnik. Jej elementem jest budowany w ramach Polskiego Ładu Centralny System Informatyczny Katalogujący Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa – tłumaczy minister rolnictwa Grzegorz Puda. Celem porozumienia jest również podjęcie współpracy instytucji publicznych dla udoskonalenia infrastruktury przestrzennej państwa”– dodał. 

Rekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń BezpieczeństwaRekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń BezpieczeństwaMartyna Kowalska

IT w rolnictwie

Jak twierdzi dyrektor generalna Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Małgorzata Gośniowska-Kola - celem porozumienia jest udostępnienie Platformy, będącej punktem styku interesów różnych grup związanych z produkcją rolną, w którym centralnym miejscem jest nowoczesny i przyjazny urząd. Nasze rozwiązanie uprości załatwianie spraw urzędowych, zapewni miejsce wspólnej komunikacji wszystkich zainteresowanych grup i oprócz tego, zaoferuje funkcjonalności, których do tej pory brakowało, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolnictwa i produkcji rolnej”.

Połączenie danych, jakie są w zasobach KOWR z wiedzą, doświadczeniem oraz narzędziami, jakimi dysponuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii ma ułatwić i usprawnić wiele działań w zakresie gospodarowania nieruchomościami z Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa (WRSP).

Więcej danych przestrzennych

Umowa ta otwiera nie tylko możliwość lepszej obsługi interesantów KOWR. Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski wyraził radość, że w polskiej infrastrukturze danych przestrzennych, których głównym narzędziem w internecie jest geoportal pojawi się więcej cennych danych. 

Będą one dostępnie nie tylko dla rolników, ale także analityków, ekonomistów, statystyków oraz wielu osób ciekawych świata, którzy w wolnej chwili zaglądają na geoportal. 

Platforma geolokalizacyjna dla rolnictwa

Jak informuje resort rolnictwa, drugim etapem przedsięwzięcia będzie rozbudowa przeglądarki eRolnik o prezentację graficzną na własnej platformie geolokalizacyjnej. Inną możliwością braną pod uwagę jest integracja tej części serwisu właśnie z Geoportalem. Podjęte w ramach porozumienia działania służyć będą nie tylko rozwojowi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, ale w istotnym wymiarze przyczynią się do udoskonalenia infrastruktury przestrzennej państwa” – napisano w komunikacie

Geoportal – różne zastosowania

Warto pamiętać, że od ponad pięciu lat w oparciu o geoportal, z powodzeniem działa m.in. policyjna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której można zgłaszać różnego rodzaju niebezpieczne lub potencjalnie niebezpieczne zdarzenia. Narzędzie to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym w Dzienniku Prawnym pisaliśmy tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!