fb

Kolejna sieć komórkowa wyłączyła całe pasmo 3G

Kolejna sieć komórkowa w Polsce wyłączyła całe pasmo 3G, a konkretnie UMTS 2100 MHz. Mowa o Orange Polska, który poinformował, że dzięki operacji udało się znaczenie poprawić jakość internetu mobilnego LTE, czyli 4G.

Kolejna sieć komórkowa wyłączyła całe pasmo 3G
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 października 2021

Orange i T-Mobile zrezygnowały z jednego pasma 3G

Na początku października pisaliśmy w Dzienniku Prawnym o pierwszej sieci, która wyłączyła całe pasmo 3G 2100 MHz. Był to T-Mobile. Teraz podobny komunikat przesłał także inny operator działający w naszym kraju – Orange Polska. 

Przypomnijmy, 3G to technologia, która towarzyszy nam mniej więcej od początku XXI wieku. To dzięki niej w naszych telefonach pojawił się mobilny internet, a także zaczęliśmy przesyłać między sobą np. zdjęcia z wakacji czy stosować wideopołączenia. Dzięki trzeciej generacji w naszych telefonach pojawiła się także możliwość mobilnego korzystania z pierwszych mediów społecznościowych.

Pierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3GPierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3GAnna Malinowska

Co to jest refarming?

Refarming to nic innego jak proces wyłączania jednej technologii, by zwolnione w ten sposób częstotliwości zastosować w nowszej generacji. Orange przyznaje, że w jego przypadku refarming sieci mobilnej, który dotyczył łącznie 9 tysięcy stacji bazowych, trwał ponad rok. Ostatnim obszarem, który został objęty tym procesem, był gęsto zurbanizowany Górnośląski Okręg Przemysłowy. 

Czy będzie szybszy internet w telefonie?

Orange Polska zapewnia, że „dzięki refarmingowi znacznie poprawiono jakość mobilnego internetu LTE. Dla przykładu Warszawa. W godzinach szczytu w paśmie LTE 2100 MHz mobilny internet jest teraz szybszy o 5 Mb/s. Zwiększyła się też przepływność w godzinach szczytu – lepiej o 9 Mb/s”. Według operatora operacja pozwala na zwiększenie pojemności sieci LTE (4G) o około 13 procent, a pobieranie danych jest szybsze o około 14 procent. Podobne wyniki udaje się uzyskać w czasie pomiarów w całej Polsce. 

Gdzie pozostawiono 3G 2100 MHz?

Podobnie jak T-Mobile, również i Orange Polska nie zrezygnował całkowicie ze starej technologii, pozostawiając ją w drodze wyjątku w niektórych lokalizacjach. Technicy z pomarańczowej sieci pozostawili częstotliwości UMTS 2100 Mhz na 475 stacjach z uwagi na specyficzne warunki lokalizacyjne. Mowa m.in. o instalacjach wewnętrznych u klientów biznesowych, na terenach przygranicznych, miejscach bez 3G 900 MHz oraz w niektórych lokalizacjach turystycznych takich, jak np. Morskie Oko. 

Kiedy konieczna jest wymiana karty SIM?

Osoby, które posiadają telefon 4G, a mają problem z korzystaniem z tych usług, powinny upewnić się u swojego operatora, czy nie mają zbyt starej karty SIM. Zdarza się bowiem, że nie była ona wymieniana od lat, a jedynie przekładana z telefonu do telefonu. W takiej sytuacji warto zwrócić się do dostawcy usług o zmianę elektronicznego czipu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie nowa ustawa o notariacie
U notariusza

Będzie nowa ustawa o notariacie

Przygotowana przez resort sprawiedliwości ustawa o notariacie została przyjęta przez rząd. Dzięki niej sądy mają być odciążone od czynności prostych i bezstronnych. Po wejściu nowego prawa...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!