Kolejna sieć komórkowa wyłączyła całe pasmo 3G

Kolejna sieć komórkowa w Polsce wyłączyła całe pasmo 3G, a konkretnie UMTS 2100 MHz. Mowa o Orange Polska, który poinformował, że dzięki operacji udało się znaczenie poprawić jakość internetu mobilnego LTE, czyli 4G.

Kolejna sieć komórkowa wyłączyła całe pasmo 3G
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 października 2021

Orange i T-Mobile zrezygnowały z jednego pasma 3G

Na początku października pisaliśmy w Dzienniku Prawnym o pierwszej sieci, która wyłączyła całe pasmo 3G 2100 MHz. Był to T-Mobile. Teraz podobny komunikat przesłał także inny operator działający w naszym kraju – Orange Polska. 

Przypomnijmy, 3G to technologia, która towarzyszy nam mniej więcej od początku XXI wieku. To dzięki niej w naszych telefonach pojawił się mobilny internet, a także zaczęliśmy przesyłać między sobą np. zdjęcia z wakacji czy stosować wideopołączenia. Dzięki trzeciej generacji w naszych telefonach pojawiła się także możliwość mobilnego korzystania z pierwszych mediów społecznościowych.

Pierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3GPierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3GAnna Malinowska

Co to jest refarming?

Refarming to nic innego jak proces wyłączania jednej technologii, by zwolnione w ten sposób częstotliwości zastosować w nowszej generacji. Orange przyznaje, że w jego przypadku refarming sieci mobilnej, który dotyczył łącznie 9 tysięcy stacji bazowych, trwał ponad rok. Ostatnim obszarem, który został objęty tym procesem, był gęsto zurbanizowany Górnośląski Okręg Przemysłowy. 

Czy będzie szybszy internet w telefonie?

Orange Polska zapewnia, że „dzięki refarmingowi znacznie poprawiono jakość mobilnego internetu LTE. Dla przykładu Warszawa. W godzinach szczytu w paśmie LTE 2100 MHz mobilny internet jest teraz szybszy o 5 Mb/s. Zwiększyła się też przepływność w godzinach szczytu – lepiej o 9 Mb/s”. Według operatora operacja pozwala na zwiększenie pojemności sieci LTE (4G) o około 13 procent, a pobieranie danych jest szybsze o około 14 procent. Podobne wyniki udaje się uzyskać w czasie pomiarów w całej Polsce. 

Gdzie pozostawiono 3G 2100 MHz?

Podobnie jak T-Mobile, również i Orange Polska nie zrezygnował całkowicie ze starej technologii, pozostawiając ją w drodze wyjątku w niektórych lokalizacjach. Technicy z pomarańczowej sieci pozostawili częstotliwości UMTS 2100 Mhz na 475 stacjach z uwagi na specyficzne warunki lokalizacyjne. Mowa m.in. o instalacjach wewnętrznych u klientów biznesowych, na terenach przygranicznych, miejscach bez 3G 900 MHz oraz w niektórych lokalizacjach turystycznych takich, jak np. Morskie Oko. 

Kiedy konieczna jest wymiana karty SIM?

Osoby, które posiadają telefon 4G, a mają problem z korzystaniem z tych usług, powinny upewnić się u swojego operatora, czy nie mają zbyt starej karty SIM. Zdarza się bowiem, że nie była ona wymieniana od lat, a jedynie przekładana z telefonu do telefonu. W takiej sytuacji warto zwrócić się do dostawcy usług o zmianę elektronicznego czipu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!