Orlen: powstaną stacje do ładowania wodoru

Ponad 50 stacji do tankowania wodoru wybuduje PKN Orlen w całej Polsce. Na realizację przedsięwzięcia trzeba będzie trochę poczekać, bowiem inwestycje mają zostać zrealizowane do 2030 roku, wynika z komunikatu prasowego spółki. 

Orlen: powstaną stacje do ładowania wodoru
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 października 2021

Clean Cities na polskich stacjach paliw

PKN Orlen informuje, że zgodnie z wyznaczoną strategią będzie konsekwentnie inwestował w technologie wodorowe, które są uważane za przyjazne dla środowiska naturalnego. W ramach programu „Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland (Phase I)”, który jest jednym z największych tego typu projektów w Polsce, powstaną najpierw dwie ogólnopolskie stacje tankowania wodoru. Zostaną one zlokalizowane w Poznaniu oraz w Katowicach. Do tego wspomnieć należy o planowanej mobilnej stacji we Włocławku. 

Na realizację tego projektu Orlen otrzymał już 2 mln euro dofinansowania. Środki pochodzą z programu Unii Europejskiej CEF Transport Blending Facility.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Prawo na ten temat milczyKiedy zmienić opony na zimowe? Prawo na ten temat milczyMichał Górecki


Stacje tankowania wodorem to globalny trend

Jak informuje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, ekologiczne technologie wyznaczają drogę do zrównoważonego rozwoju i wpisują się w globalny trend rozwoju. Jedną z nich jest technologia wodorowa. To przyszłość motoryzacji. Intensyfikujemy prace nad jej rozwojem, ponieważ chcemy zajmować silną pozycję konkurencyjną w tym perspektywicznym segmencie. W Trzebini, Włocławku, a następnie w Płocku powstaną huby wodorowe” – powiedział. Zaznaczył również że firma podejmie również współpracę zarówno z samorządami jak również miejskimi spółkami komunikacyjnymi, które mogą być potencjalnymi odbiorcami tego ekologicznego paliwa. 

Czy stosowanie wodoru w transporcie się opłaca?

Jak wylicza spółka, jeden autobus, na każdy dzień pracy potrzebuje około 30 kg paliwa wodorowego. Taki zapas paliwa wystarczy na zasięg liczący około 300 kilometrów. Pojemność zbiorników samochodów osobowych typu Toyota Mirai wynosi z kolei ok. 5 kg wodoru, co umożliwi pokonanie blisko 600 km” – informuje PKN Orlen.

Firma przekonuje, że stosowanie ekologicznej technologii wykorzystującej paliwo wodorowe w transporcie sprawi, że znacząco poprawi się jakość powietrza. Innym pozytywnym skutkiem będzie obniżenie poziomu hałasu na terenach miejskich. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!