Cyfryzacja miejsc pamięci. Powstanie wirtualny cmentarz?

Centralna wyszukiwarka cmentarzy i miejsc pochówków ma powstać w ramach rządowego projektu „cyfryzacja miejsc pamięci”. W jego ramach przewidziana jest digitalizacja ksiąg cmentarnych – czytamy na rządowych stronach.

Cyfryzacja miejsc pamięci. Powstanie wirtualny cmentarz?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 października 2021

Jak znaleźć grób?

Pytanie „jak znaleźć grób” bardzo często pojawia się w okolicach 1 listopada, kiedy Polacy udają się na cmentarze, na groby bliskich, przyjaciół, znajomych, czy dawnych sąsiadów. Istnieją miejsca, gdzie w ramach parafii lub zarządcy cmentarza komunalnego tworzone są internetowe bazy informacji o pochówkach na danej nekropolii. Teraz, ta idea ma zostać przekuta w ogólnopolską inicjatywę.

Czym jest cyfryzacja miejsc pamięci?

Jak czytamy na stronach internetowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów — „Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce” – powiedział cytowany w komunikacie Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci. 

Efektem tych prac ma być łatwiejsze odnalezienie nieznanych grobów bliskich osób za pomocą specjalnej wyszukiwarki w internecie. 

Akcja „Znicz” 2021 – Gdzie i kiedy spodziewać się kontroli?Akcja „Znicz” 2021 – Gdzie i kiedy spodziewać się kontroli?Michał Górecki


Elektroniczna Księga Cmentarna

Projekt zakłada także digitalizację obecnych Ksiąg Cmentarnych. Na bazie pozyskanych w ten sposób informacji, powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC). Ma ułatwić ona m.in. różnego rodzaju procesy i działania związane z pochówkiem. Większa ma być również transparentność zarządzania tego typu miejscami.

Centralna wyszukiwarka miejsc pochówków

To jednak nie wszystko. Osoby pracujące przy tym projekcie chcą, by stworzona została centralna wyszukiwarka zarówno cmentarzy, jak i konkretnych miejsc pochówków. Do tego mają zostać udostępnione informacje na temat grobów i osób pochowanych. Lokalizacja każdego z nich będzie dostępna na wirtualnej mapie cmentarza. 

Bardzo cenną usługą będzie również informacja na temat samych miejsc pochówków, np. o terminach opłat itd. Formularz online ma ułatwić kontakt z zarządcą cmentarza. 

Ewidencja grobów osób zasłużonych

Kolejnym elementem tego projektu ma być dostępność informacji o miejscach, w których zostały pochowane osoby zasłużone. Dzięki nowym rozwiązaniom łatwiej będzie znaleźć cmentarze historyczne, wojenne, oraz miejsca wiecznego spoczynku weteranów. „Projekt ma także wymiar edukacyjny. Nasze działania wpłyną na upowszechnianie wiedzy o osobach zasłużonych dla Państwa i społeczeństwa” - napisano na stronie KPRM.

Pilotaż cyfryzacji miejsc pamięci

Obecnie trwają prace nazywane fazą pilotażu. Jest ona realizowana we współpracy z ośmioma gminami, które obecnie korzystają z komercyjnych systemów służących do elektronicznego zarządzania nekropoliami. Ten etap ma zakończyć się przed Nowym Rokiem. 

Pod koniec marca 2022 planowane jest uruchomienie rejestru cmentarzy. Miesiąc później ruszą prace nad stworzeniem rejestru grobów oraz miejsc spoczynku. 

Więcej informacji o tym projekcie można przeczytać na stronie: www.gov.pl/cyfryzacjamiejscpamieci

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!