Alert RCB: Teraz także ostrzeżenia o smogu
Alerty RCB wysyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w formie wiadomości SMS będą dotyczyły także bardzo złego stanu powietrza – informuje resort klimatu. Takie informacje otrzymają mieszkańcy powiatów, w których prognozowane będzie przekroczenie poziomów alarmowych dla stężenia pyłu PM10.
- Anna Malinowska
- /
- 2 listopada 2021
Kiedy alert RCB o smogu?
Ustalono, że wiadomości w formie alertu RCB będą przesyłane na podstawie prognoz i rekomendacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Jeśli z prognozy będzie wynikało, że w danym powiecie średniodobowe stężenie PM10 przekroczy 150 µg/m3, wówczas do osób przebywających na danym terenie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość.
Dlaczego mowa o takim poziomie? Wynika to z rozporządzenia Ministra Środowiska z 8 października 2019 (Dz.U 2019 nr 1931), które określiło poziomy niektórych substancji w powietrzu i wartości graniczne, których przekroczenie należy uznać za niebezpieczne. To oznacza, że jeśli tylko pojawi się ryzyko wyższych odczytów, automatycznie wysłane zostanie ostrzeżenie.
Czy za smog należy się zadośćuczynienie?Rafał Stępniewski
Ostrzeżenia GIOŚ w sprawie czystości powietrza
Jak informuje ministerstwo klimatu - „ostrzeżenia GIOŚ są sporządzane na podstawie wyników pomiarów ze stacji monitoringu jakości powietrza funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ), prognoz meteorologicznych oraz prognoz zanieczyszczenia powietrza wykonywanych przez Instytut Ochrony Środowiska — Państwowy Instytut Badawczy”.
Alert RCB na temat złej jakości powietrza
Ustalono już treść ostrzeżeń, jakie będą przysyłane na telefony komórkowe zalogowane do stacji bazowych na terenie zagrożonego obszaru. Tego typu wiadomość ma wyglądać następująco: „Uwaga! Dziś (data obowiązywania ostrzeżenia) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”. Ministerstwo zastrzega, że podana treść może się być modyfikowana w zależności od potrzeb i sytuacji.
Komunikaty RCB będą także publikowane na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwaoraz w mediach społecznościowych, w których RCB posiada swoje profile.
Co to jest PM10?
W atmosferze unosi się tzw. pył zawieszony, który jest mieszaniną różnego rodzaju cząstek stałych oraz kropelek cieczy, które długo utrzymują się w powietrzu, którym oddychamy. Mogą to być np. związki siarki, azotu, metale ciężkie, alergeny, dioksyny, a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. W przypadku wskaźnika PM10 mówimy o cząsteczkach, których średnica nie jest większa niż 10 mikrometrów (µm).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.