Akcja „Znicz” 2021 – Gdzie i kiedy spodziewać się kontroli?

W piątek, 29 października rozpoczyna się policyjna Akcja „Znicz” 2021. Przez najbliższe dni należy spodziewać się wzmożonych kontroli nie tylko wśród zmotoryzowanych, ale również pieszych, szczególnie w miejscach, w których obowiązują ich odblaski.

Akcja „Znicz” 2021 – Gdzie i kiedy spodziewać się kontroli?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 października 2021

Akcja „Znicz” 2021. Kiedy kontrole?

Tegoroczna akcja Znicz rozpocznie się w piątek 29 listopada i potrwa do Dnia Zadusznego (2.11). Przełom października i listopada jest tradycyjnie okresem wzmożonego ruchu pojazdów. W niektórych miejscach, to właśnie w tych dniach padają całoroczne rekordy natężenia przejazdów, nie tylko w okolicach cmentarzy, ale także na drogach krajowych, wojewódzkich oraz lokalnych. 

Policja tradycyjnie przeprowadza kontrole, szczególnie na wylotówkach z dużych miast oraz w okolicach cmentarzy. Należy się także spodziewać skrzyżowań, na których sterowanie ruchem przejmie funkcjonariusz drogówki.

Gdzie najczęściej stoją z radarem? Raport Yanosika 2021Gdzie najczęściej stoją z radarem? Raport Yanosika 2021Mikołaj Frączak

Mandaty nie tylko dla zmotoryzowanych

W tym czasie policja będzie sprawdzała nie tylko stan pojazdów, prędkość oraz trzeźwość kierowców. Funkcjonariusze zwrócą także uwagę na pieszych, szczególnie w tych miejscach, gdzie obowiązuje noszenie odblasków. Mowa o terenach poza obszarem zabudowanym, gdzie każdy pieszy poruszający się poboczem, chodnikiem lub korzystający z przejść powinien być wyposażony w gadżet odbijający światła samochodów. Jak pokazują badania, nawet niewielka opaska na rękę lub naszywka na kurtkę zwiększa bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Warto pamiętać, że po zmianie czasu, wcześniej będzie zapadał zmrok. Warunki jazdy będą trudne. Osoby ubrane na czarno, bez elementów odblaskowych są słabo widoczne. Często dochodzi do potrąceń, także tych tragicznych w skutkach.

Jaki mandat za brak odblasku?

Za brak odblasku grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych, choć policja często stosuje w takich sytuacjach niższe kary i pouczenia. Niemniej, warto mieć przy sobie takie elementy, także tam gdzie nie wymaga tego od nas prawo — również w miastach.

Rozmawianie przez telefon na pasach

Policjanci zwracają także uwagę na to, czy piesi przekraczają jezdnie w miejscach dozwolonych oraz (i to jest nowość) nie rozmawiają przez telefon komórkowy na przejściu. Od tego roku taki czyn jest wykroczeniem i również można za niego otrzymać mandat karny!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!