Czym dzieci dojeżdżają do szkół? Fatalny stan autobusów szkolnych

Zakaz jazdy dla 41 autobusów i 145 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – tak zakończyła się kontrola prawie 1,7 tys. pojazdów, używanych do transportu dzieci do szkół. Gruntowny sprawdzian stanu technicznego autobusów szkolnych przeprowadziła Generalna Inspekcja Transportu Drogowego. 

Czym dzieci dojeżdżają do szkół? Fatalny stan autobusów szkolnych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 listopada 2021

Kontrole autobusów szkolnych

Inspektorzy rozpoczęli akcje kontroli autobusów szkolnych wraz z początkiem września. Pod lupę specjalistów trafiło 1.698 pojazdów. Zwracano uwagę m.in. na ogólny stan techniczny, trzeźwość i uprawnienia kierowców. Udało się skontrolować ponad 12 proc. więcej autobusów niż przed rokiem. 145 kontroli, ze względu na stwierdzone nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego, jak m.in. usterki układu hamulcowego, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzone ogumienie, czy brak aktualnych badań technicznych, zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych – co stanowi ponad 8,5 proc. wszystkich kontroli, a w 41 przypadkach zakazem dalszej jazdy – to 2,4 proc. wszystkich przypadków” –powiedział Szef Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Powrót do szkoły. Jak sprawdzić stan autobusów wożących dzieci?Powrót do szkoły. Jak sprawdzić stan autobusów wożących dzieci?Martyna Kowalska


Stan autobusów szkolnych coraz gorszy

Niestety, z przedstawionych wyżej danych wyłania się fatalny obraz taboru używanego do transportu uczniów. Efekty tegorocznej kontroli są gorsze niż przed rokiem. 

Więcej dowodów rejestracyjnych musiało zostać zatrzymanych. Wzrosła także łączna liczba nałożonych mandatów na kierowców. To pokazuje, że na tym „odcinku” transportu osób, nie widać poprawy. GITD zwraca uwagę, że już pierwszego dnia nauki, wyłapywano pojazdy, które nie miały prawa ruszyć w drogę. Jako przykład inspekcja podaje gminę Zabłudów, w której na sześć skontrolowanych pojazdów, trzy nie miały prawa jechać dalej. W jednym z autobusów, wyciek oleju naprawiono doraźnie… butelką. 

Nie tylko autobusy szkolne

Inspekcja Transportu Drogowego sprawdza nie tylko autobusy odwożące dzieci do szkoły. Do kontroli także trafiają pojazdy obsługujące wycieczki. Np. w Zabierzowie w woj. małopolskim, zakończył jazdę autobus wiozący dzieci na basen. Stwierdzono pękniętą boczną szybę, awarię układu pneumatycznego oraz usterkę oświetlenia.Dzieci pojechały dalej, ale innym, podstawionym autobusem.

Jak sprawdzić autobus?

Jednym z najprostszych sposobów sprawdzenia autobusu, bez konieczności wzywania funkcjonariuszy ITD lub policji jest rządowa usługa znajdująca się na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Wchodząc na nią, należy wpisać w odpowiednim miejscu numer rejestracyjny pojazdu. Wówczas na bazie informacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, wygenerowany zostanie prosty raport. Nie potrzebujemy do tego żadnych szczegółowych informacji – tylko numer rejestracyjny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!