Powrót do szkoły. Jak sprawdzić stan autobusów wożących dzieci?

Jak wynika z informacji Policji, w dalszym ciągu nie brakuje przewoźników, którzy dowożą dzieci pojazdami w złym stanie technicznym. Już pierwszego dnia jeden z nich stracił dowód rejestracyjny z powodu zużytych opon w busie. Jak sprawdzić stan autobusów wożących dzieci? Gdzie zgłaszać wątpliwości?

Powrót do szkoły. Jak sprawdzić stan autobusów wożących dzieci?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 września 2021

Dojazd dzieci do szkół – stan autobusów

Dla dzieci mieszkających w mniejszych miejscowościach innej możliwości nie ma. Do szkół muszą dojeżdżać. Nie każdy rodzic z powodu zobowiązań zawodowych, lub innych przyczyn, może sobie pozwolić na osobiste dowożenie dziecka. Dojeżdżający uczniowie korzystają z lokalnych połączeń kursowych lub ustanawianych na mocy umów między przewoźnikami a samorządem. Niestety. Jak się okazuje, nie zawsze firmy transportowe są godne zaufania.

Policja podsumowała wakacje 2021 – ponad 5 tys. wypadków drogowychPolicja podsumowała wakacje 2021 – ponad 5 tys. wypadków drogowychMartyna Kowalska


Policja sprawdza stan autobusów szkolnych

Na kilkanaście minut przed pierwszym dzwonkiem w czwartek, policjanci z Włoszczowy (Świętokrzyskie) skontrolowali busa, który przewoził dzieci i młodzież do szkół. Funkcjonariusze dopatrzyli się, że pojazd miał nadmiernie zużyte opony i nie powinien w ogóle wyjeżdżać w trasę. Sprawa zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, mandatem dla kierowcy, a przewoźnik zostanie ukarany w drodze decyzji administracyjnej.

Jak wynika z komunikatu policji, funkcjonariusze drogówki prowadzą działania, których celem jest kontrola pojazdów przewożących dzieci i młodzież do szkół. Znane są przecież przypadki, w których dochodziło do tragedii z powodu złego stanu technicznego pojazdów. 

Jak sprawdzić autobus szkolny?

Jednym z najprostszych sposobów sprawdzenia autobusu, którym dziecko wyrusza w podróż, jest rządowa usługa znajdująca się na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu jego numer rejestracyjny, by na bazie informacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, wygenerować prosty raport. Nie potrzebujemy do tego żadnych szczegółowych informacji typu numer VIN, danych firmy przewozowej, czy nawet marki pojazdu. 

W ten sposób dowiemy się m.in. czy autobus, którym nasze dziecko wyrusza w drogę, przeszedł pozytywnie obowiązujące badania techniczne, a także jakie są szczegółowe parametry pojazdu np. w zakresie miejsc siedzących lub stojących. Wygenerowany na tej stronie raport posiada także informację, czy przewoźnik posiada na dany pojazd ważne ubezpieczenie OC. 

Usługa dotyczy nie tylko autobusów obsługujących trasy do szkół, ale wszystkie tego typu pojazdy wykorzystywane w transporcie pasażerskim, które są zarejestrowane w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!