Kolejne fotoradary na polskich drogach. Wiemy, gdzie zostaną zamontowane!

26 nowych stacjonarnych fotoradarów zacznie wkrótce działać na polskich drogach. Z tej puli zainstalowano już 12. Wszystkie będą działały w ramach systemu Centrum, Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowych (CANARD). Gdzie już działają? Ile kosztuje fotoradar?

Kolejne fotoradary na polskich drogach. Wiemy, gdzie zostaną zamontowane!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 września 2021

Gdzie nowe fotoradary?

Jak wynika z listy opublikowanej na stronach CANARD, nowe fotoradary oprócz dużych miast jak Kraków czy Tychy pojawiły się już m.in. w Krapkowicach (woj. opolskie), Sianowie (woj. zachodniopomorskie), Naściszowej (woj. małopolskie),  miejscowości Cisiec (woj. śląskie), Boguchwale (woj. podkarpackie), Głuszycy Górnej (woj. dolnośląskie), Widełce (woj. podkarpackie), Liszkach (woj. małopolskie), Brześcach (woj. mazowieckie), oraz Grójcu (woj. mazowieckie).

E-Toll: Co w sytuacji gdy urządzenie przestanie działać? Jest sposób!E-Toll: Co w sytuacji gdy urządzenie przestanie działać? Jest sposób!Michał Górecki

Mandaty natychmiast po montaży fotoradaru

Niektórzy kierowcy przekonali się o obecności nowych fotoradarów niedługo po ich instalacji. Niewykluczone, że zgubiła ich rutyna. Tylko dwa urządzenia w Sianowie i Widełce, które włączono w tryb rejestracji naruszeń, już złapały pierwszych kierowców przekraczających prędkość. Urządzenie w Widełce w ciągu pierwszych 24 godzin od instalacji zanotowało… 28 naruszeń, czyli ponad jedno na godzinę. CANARD przyznaje, że zdecydowana większość kierowców jadących na tym odcinku stosuje się do ograniczeń prędkości. Jak wynika ze statystyk wygenerowanych przez wspomniane urządzenie pomiarowe, średnia prędkość w Widełce to 42 km/h. 

Wiadomo, że nie wszystkie z nowe fotoradary działają. Jak tłumaczy CANRAD Termin uruchomienia tych urządzeń jest uzależniony od prac zakładów energetycznych” – napisano w komunikacie. 

Ile kosztuje jeden fotoradar?

CANARD zachwala instalowane obecnie fotoradary. Zwraca uwagę na ich nowoczesność oraz możliwość rejestrowania materiału dowodowego wysokiej jakości. Ich plusem jest także mała awaryjność oraz możliwość kontroli ruchu na kilku pasach ruchu jednocześnie. Koszt montażu jednego fotoradaru to obecnie 250 tys. złotych.

Wiadomo, że cały komplet 26 nowych fotoradarów będzie działał najpóźniej do lutego 2022 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!