fb

Ostatni odcinek A2 coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już podpisała umowę, na mocy której zaprojektowany zostanie ostatni, 32-kilometrowy odcinek autostrady A2. Mowa o odcinku między Białą Podlaską a granicą z Białorusią. 

Ostatni odcinek A2 coraz bliżej
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 września 2021

Autostrada wschód-zachód

Podpisanie umowy oznacza, że jesteśmy coraz bliżej połączenia granicy z Białorusią z granicą z Niemcami kompletną autostradą, co ułatwi nie tylko tranzyt, ale także połączenie drogowe wschodniej części kraju ze stolicą oraz centralną i zachodnią Polską. 

Podpisany właśnie kontrakt dotyczy projektu 32-kilometrowego odcinka autostrady A2, począwszy od węzła Bielsko-Biała, kończąc na granicy RP z Republiką Białorusi. Wartość umowy to 9,8 mln złotych. Ma zostać ona zrealizowana w ciągu 30 miesięcy od momentu złożenia podpisów. 

Jak podaje GDDKiA, wiadomo już, że „nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa” – napisano w komunikacie

Autostrada A2 Warszawa-Łódź będzie szerszaAutostrada A2 Warszawa-Łódź będzie szerszaAnna Malinowska

Budowa A2 na wschód od Warszawy

Przed rokiem oddano już do użytku 15 km autostrady A2 od węzła Lubelska w Warszawie do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 zawarto kontrakty na kolejne dwa odcinki A2 na odcinkach Kałuszyn-Groszki oraz Gręzów-Siedlce Zachód. Jak informuje GDDKiA Wojewoda Mazowiecki prowadzi obecnie postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji ZRID. Zakończenie prac na tych odcinkach A2 jest planowane w 2023 r.” - zadeklarowano.

Na początku 2021 roku zawarto umowę na budowę autostrady między Groszkami a Gręzowem (Mazowieckie). Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w 2024 r. Te trzy odcinki A2 mają łączną długość ponad 37 km” – deklaruje resort infrastruktury. 

W kwietniu 2021 roku GDDKiA podpisała już umowy na realizację kolejnych czterech fragmentów A2 między Siedlcami a Białą Podlaską. Łącznie, mowa o trasie długości prawie 64 kilometrów. Obecnie trwa faza opracowania dokumentacji przewidzianej prawem. 

Autostrada A4 – przebieg

Autostrada A2 od 2014 roku nosi także nazwę „Autostrada Wolności”. Jest to częściowo płatna trasa, która w układzie równoleżnikowym przecina centralną część Polski. Jest ona częścią drogi o znaczeniu międzynarodowym E30. Jest kontynuacją przebiegu autostrady A12 z Berlina do Świecka. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!