10 i 11 listopada 2021- ograniczenia w ruchu dla ciężarówek

Listopadowy długi weekend to tradycyjnie czas ograniczeń w ruchu dla ciężarówek. Kiedy będą obowiązywały zakazy ruchu dla najcięższych samochodów? W które dni i w jakich godzinach nie spotkamy ciężarówek na drogach i jakie są od tego wyjątki? Wyjaśniamy.

10 i 11 listopada 2021- ograniczenia w ruchu dla ciężarówek
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 listopada 2021

Zakazy ruchu dla ciężarówek – środa, 10 listopada 2021

Mimo, że Narodowe Święto Niepodległości przypada dopiero 11 listopada, ograniczenia dla ciężarówek, tradycyjnie będą obowiązywały już dzień wcześniej. W przypadku środy, 10 listopada 2021 roku, wyznaczono je na wieczorne godziny tj. od 18:00 do 22:00. 

Zakazy ruchu dla ciężarówek – czwartek, 11 listopada 2021

Zdecydowanie dłuższy zakaz ruchu dla ciężarówek będzie obowiązywał w dzień świąteczny, czyli w czwartek, 11 listopada. Tego dnia zakaz ruchu rozpoczyna się o godzinie 8:00 i potrwa do 22:00. To oznacza, że tego dnia, w trasy nie wyjedzie zdecydowana większość samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. 

Kogo nie dotyczą ograniczenia dla ciężarówek?

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieją wyjątki od przedstawionych ograniczeń. Wspomniane zakazy nie dotyczą np. pojazdów, które biorą udział w akcjach ratowniczych lub humanitarnych, usuwania klęsk, a także awarii. 

Ponadto z transportowych obostrzeń wyłączone są ciężarówki do przewozu lekarstw i środków medycznych, artykułów szybko psujących się, artykułów spożywczych, oraz żywych zwierząt. Spod wymienionych ograniczeń wyjęte są także auta używane do bezpłatnych medycznych badań, czyli na przykład popularne mammobusy. Ograniczenia nie dotyczą również autobusów.

Kierowca tira wypełniał dokumenty… znikopisemKierowca tira wypełniał dokumenty… znikopisemAnna Malinowska

Zakaz ruchu a powrót do kraju

Zakazy nie obejmują również samochodów ciężarowych, które wracają z zagranicy, pod warunkiem, że na terytorium Polski kończą swój przejazd, lub mają na terenie RP odbiorcę swojego ładunku. To samo dotyczy innych pojazdów o DMC powyżej 12 ton, które wjechały na teren Polski poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu. W tym wypadku obowiązuje limit do 50 km od miejsca przekroczenia granicy Polski. 

Zakaz nie dotyczy także samochodów ciężarowych oczekujących na granicy na wyjazd z terenu Polski, na przykład na Ukrainę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!