Łatwiej o mandat. Przybędzie odcinkowych pomiarów prędkości

Na kolejnych 39 odcinkach dróg zainstalowane zostaną urządzenia do tzw. odcinkowego pomiaru prędkości — informuje CANARD GITD. Inspekcja Transportu Drogowego ogłosiła właśnie przetarg na dostawę oraz instalację sprzętu. Wiadomo już, że system działał na różnych drogach w 13 województwach. Mandat będzie można zapłacić także na autostradzie. 

Łatwiej o mandat. Przybędzie odcinkowych pomiarów prędkości
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 listopada 2021

Inwestycje w odcinkowy pomiar prędkości

CANARD, czyli podlegające pod Głównego Inspektora Transportu Drogowego – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, dopisał do listy kolejnych inwestycji odcinkowy pomiar prędkości w 39 lokalizacjach na różnych kategoriach dróg. Miejsca te, rzecz jasna, nie zostały wylosowane. Wytypowano je na bazie analizy bezpieczeństwa ruchu. Za merytoryczną ocenę odpowiedzialny był Instytut Transportu Drogowego. 

Jak informuje CANARD GITD - urządzenia wykorzystywane do pomiaru średniej prędkości pojazdów będą prowadziły kontrole na wszystkich kategoriach dróg, w tym na wybranych odcinkach autostrad A1, A2 i A4” – napisano w komunikacie. 

Kolejne fotoradary na polskich drogach. Wiemy, gdzie zostaną zamontowane!Kolejne fotoradary na polskich drogach. Wiemy, gdzie zostaną zamontowane!Mikołaj Frączak


Gdzie nowe odcinkowe pomiary prędkości?

Z informacji przekazanych przez inspektorów lista podstawowa lokalizacji obejmuje 39 odcinków dróg przebiegających przez 13 województw. Najwięcej, bo po 5 takich lokalizacji wyznaczono w województwach łódzkim oraz podkarpackim. Po 4 systemy do odcinkowego pomiaru średniej prędkości zainstalowane zostaną w województwach: lubuskim, mazowieckim oraz śląskim. Po 3 zestawy znajdą się w woj. kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 w województwach: lubelskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Jedną lokalizację ustalono w województwie opolskim.

Z przedstawionej listy wynika, że nowych punktów nie wyznaczono w regionach: świętokrzyskim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. 

Nic nie jest przesądzone. Lokalizacje odcinkowych pomiarów prędkości

Nic nie jest jednak przesądzone. Lokalizacje odcinkowych pomiarów prędkości mogą zostać zmienione, jeśli okaże się, że w miejscach wytypowanych w pierwotnym dokumencie, instalacja systemu będzie z jakichś przyczyn niemożliwa. W takim przypadku CANARD ma skorzystać z listy rezerwowej. Ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte dopiero po wyborze wykonawcy systemu. 

Specyfika działania odcinkowego pomiaru prędkości

CANARD zastrzega, że zamówione urządzenia muszą zapewnić rejestrację naruszeń na przynajmniej 3 pasach ruchu. System musi działać non stop, również w trudnych warunkach atmosferycznych. Rejestrowana prędkość pojazdów powinna zawierać się w przedziale od 30 do 220 km/h. Konieczna jest przy tym identyfikacja pojazdu oraz wykonywanie zdjęć w wysokiej jakości, niezależnie od tego, czy robione są one w pełnym słońcu, czy też w środku nocy. 

Ile odcinkowych pomiarów prędkości działa w Polsce?

Według statystyk opublikowanych przez ITD, CANARD dysponuje 30 odcinkowymi pomiarami prędkości. Od stycznia do października 2021 roku zarejestrowały one prawie 600 tys. wykroczeń drogowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!