Nie ma już oznaczenia „GB”. Wielka Brytania zerwała z tradycją liczącą 111 lat!

To absolutnie symboliczna zmiana, ale coraz mocniej rzucająca się w oczy. Samochody przyjeżdżające np. do Polski z Wielkiej Brytanii mają nowe oznaczenie. Po 111 latach Londyn wycofał się ze skrótu „GB” na samochodowej naklejce lub tablicach rejestracyjnych. Pretekstem był m.in. Brexit. Ale nie tylko.

Nie ma już oznaczenia „GB”. Wielka Brytania zerwała z tradycją liczącą 111 lat!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 listopada 2021

Jakie oznaczenie samochodowe ma Wielka Brytania?

Tzw europejskie tablice rejestracyjne, wyróżniające się niebieskim eurobandem po lewej stronie rozwiązują jeden problem. Wyjeżdżając za granicę, nie trzeba naklejać dodatkowego oznaczenia z symbolem kraju np. „PL” w przypadku Polski. 

W Wielkiej Brytanii stosowanie eurobandu było dobrowolne. Przed Brexitem oprócz symboliki unijnej widniał tam skrót GB – jeden z najstarszych w historii międzynarodowych oznaczeń pojazdów. W 2021 roku Londyn zdecydował się na nowy międzynarodowy znacznik „UK”. Pod koniec czerwca 2021 r. wysłał do Sekretarza Generalnego ONZ zawiadomienie o tej zmianie. Formalnie weszła ona w życie jesienią. Z oficjalną zmianą do Konwencji Wiedeńskiej z 8 listopada 1968 roku można zapoznać się tutaj

Brexit a zakupy przez internet. Jakie prawa mają konsumenci?Brexit a zakupy przez internet. Jakie prawa mają konsumenci?Martyna Kowalska

Dlaczego Wielka Brytania zmieniła kod GB na UK?

Oznaczenie międzynarodowe GB stosowane było de facto od 1910 roku. W 2021 roku zdecydowano, że wyróżnik GB, czyli Great Britain pomija jedną z części Zjednoczonego Królestwa, jaką jest Irlandia Północna. Z tego powodu władze w Londynie zdecydowały się użyć bardziej powszechnego skrótu dla nazwy państwa niż tego, który odnosił się wyłącznie do największej wyspy. I w tym właśnie tkwi cała tajemnica. 

Pretekstem do zmiany było m.in. odejście od (i tak opcjonalnego) eurobandu na tablicach rejestracyjnych z symboliką unijną i skrótem GB. W ten sposób, obecnie każdy samochód opuszczający Zjednoczone Królestwo powinien mieć naklejkę lub oznaczenie na tablicy rejestracyjnej „UK”.

Zmiana dotyczy tylko oznaczeń samochodowych. W standaryzacji ISO nadal obowiązuje kod GB. 

Przykłady zmian oznaczeń międzynarodowych

Wbrew pozorom, w nieco ponad stuletniej historii motoryzacji, do zmian międzynarodowych kodów dochodziło często. Także w ostatnich latach. I nie mówimy tylko o „przymusowych” zmianach związanych z rozpadem federacji, jak np. YU – Jugosławia, CS – Czechosłowacja, czy SU – Związek Radziecki. Mało kto pamięta, że jeszcze przed 1993 rokiem oznaczeniem Finlandii był skrót SF (Suomi Finland). Od 28 lat w przypadku tego kraju stosowane jest oznaczenie FIN. Z kolei do 1981 roku Rumunia oznaczona obecnie skrótem RO stosowała jednoliterowe oznaczenie R. 

Ciekawostką jest fakt, że również w Polsce na początku lat 90-tych niektórzy kierowcy przeprowadzili samozwańczą reformę, zastępując skrót PL, który niektórym kojarzył się z „Polską Ludową” na RP. Oddolna inicjatywa, której kibicowali producenci naklejek, zakończyła się fiaskiem, bowiem skrót RP jest zarezerwowany dla… Filipin. Tymczasem używany w Polsce skrót PL, nie ma nic wspólnego z PRL-em! Po raz pierwszy pojawił się na pojazdach już w 1921 roku, a zatem w tym roku obchodzi stulecie obecności na autach zarejestrowanych w naszym kraju. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!