Nie ma już oznaczenia „GB”. Wielka Brytania zerwała z tradycją liczącą 111 lat!
To absolutnie symboliczna zmiana, ale coraz mocniej rzucająca się w oczy. Samochody przyjeżdżające np. do Polski z Wielkiej Brytanii mają nowe oznaczenie. Po 111 latach Londyn wycofał się ze skrótu „GB” na samochodowej naklejce lub tablicach rejestracyjnych. Pretekstem był m.in. Brexit. Ale nie tylko.

- Mikołaj Frączak
- /
- 16 listopada 2021
Jakie oznaczenie samochodowe ma Wielka Brytania?
Tzw europejskie tablice rejestracyjne, wyróżniające się niebieskim eurobandem po lewej stronie rozwiązują jeden problem. Wyjeżdżając za granicę, nie trzeba naklejać dodatkowego oznaczenia z symbolem kraju np. „PL” w przypadku Polski.
W Wielkiej Brytanii stosowanie eurobandu było dobrowolne. Przed Brexitem oprócz symboliki unijnej widniał tam skrót GB – jeden z najstarszych w historii międzynarodowych oznaczeń pojazdów. W 2021 roku Londyn zdecydował się na nowy międzynarodowy znacznik „UK”. Pod koniec czerwca 2021 r. wysłał do Sekretarza Generalnego ONZ zawiadomienie o tej zmianie. Formalnie weszła ona w życie jesienią. Z oficjalną zmianą do Konwencji Wiedeńskiej z 8 listopada 1968 roku można zapoznać się tutaj.
Brexit a zakupy przez internet. Jakie prawa mają konsumenci?Martyna Kowalska
Dlaczego Wielka Brytania zmieniła kod GB na UK?
Oznaczenie międzynarodowe GB stosowane było de facto od 1910 roku. W 2021 roku zdecydowano, że wyróżnik GB, czyli Great Britain pomija jedną z części Zjednoczonego Królestwa, jaką jest Irlandia Północna. Z tego powodu władze w Londynie zdecydowały się użyć bardziej powszechnego skrótu dla nazwy państwa niż tego, który odnosił się wyłącznie do największej wyspy. I w tym właśnie tkwi cała tajemnica.
Pretekstem do zmiany było m.in. odejście od (i tak opcjonalnego) eurobandu na tablicach rejestracyjnych z symboliką unijną i skrótem GB. W ten sposób, obecnie każdy samochód opuszczający Zjednoczone Królestwo powinien mieć naklejkę lub oznaczenie na tablicy rejestracyjnej „UK”.
Zmiana dotyczy tylko oznaczeń samochodowych. W standaryzacji ISO nadal obowiązuje kod GB.
Przykłady zmian oznaczeń międzynarodowych
Wbrew pozorom, w nieco ponad stuletniej historii motoryzacji, do zmian międzynarodowych kodów dochodziło często. Także w ostatnich latach. I nie mówimy tylko o „przymusowych” zmianach związanych z rozpadem federacji, jak np. YU – Jugosławia, CS – Czechosłowacja, czy SU – Związek Radziecki. Mało kto pamięta, że jeszcze przed 1993 rokiem oznaczeniem Finlandii był skrót SF (Suomi Finland). Od 28 lat w przypadku tego kraju stosowane jest oznaczenie FIN. Z kolei do 1981 roku Rumunia oznaczona obecnie skrótem RO stosowała jednoliterowe oznaczenie R.
Ciekawostką jest fakt, że również w Polsce na początku lat 90-tych niektórzy kierowcy przeprowadzili samozwańczą reformę, zastępując skrót PL, który niektórym kojarzył się z „Polską Ludową” na RP. Oddolna inicjatywa, której kibicowali producenci naklejek, zakończyła się fiaskiem, bowiem skrót RP jest zarezerwowany dla… Filipin. Tymczasem używany w Polsce skrót PL, nie ma nic wspólnego z PRL-em! Po raz pierwszy pojawił się na pojazdach już w 1921 roku, a zatem w tym roku obchodzi stulecie obecności na autach zarejestrowanych w naszym kraju.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.