Jeździsz trasą S8? Uważaj na nowe fotoradary!

Podróżujących drogą ekspresową S8 może spotkać niemiła niespodzianka. Na trasie pojawiły się nowe miejsca z automatyczną, odcinkową kontrolą prędkości. Główny Inspektorat Transportu Drogowego przyznaje – system właśnie został włączony i robi już zdjęcia jadącym z nadmierną prędkością!

Jeździsz trasą S8? Uważaj na nowe fotoradary!
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 listopada 2021

Gdzie nowe fotoradary?

Jak ujawnia Główny Inspektorat Transportu Drogowego, nowe urządzenia rejestrujące wykroczenia drogowe znalazły się na Mazowszu, na stołecznym odcinku trasy S8. Testy systemu pomyślnie zakończyły się 23.11 br. i od tego momentu, prowadzone są kontrole z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości.

Łatwiej o mandat. Przybędzie odcinkowych pomiarów prędkościŁatwiej o mandat. Przybędzie odcinkowych pomiarów prędkościMikołaj Frączak

S8. Gdzie kontrole z odcinkowym pomiarem prędkości?

Jak informuje GITD kontrole na trasie S8 z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości prowadzone są pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie a ul. Szpitalną w Markach oraz między węzłem Warszawa Zachód a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego”. Wiadomo, że system prowadzi pomiary w obu kierunkach oraz na wszystkich nitkach głównego ciągu drogi ekspresowej. Na wybranych odcinkach, osobówki mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, natomiast samochody ciężarowe nie szybciej niż 80 km/h. 

GITD zaznacza, że wprowadzenie nowego systemu nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Z odpowiednim wyprzedzeniem o kontroli informują stosowne znaki. 

Ile fotoradarów na warszawskim odcinku S8?

Jak podaje inspektorat, we wskazanych miejscach zamontowano łącznie 30 kamer, które obejmują swoim zasięgiem 14 kilometrów drogi ekspresowej S8. Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi system automatycznie określi jego średnią prędkość” – tłumaczy inspekcja. 

System został przygotowany w taki sposób, aby przyporządkować do pojazdu, który przekroczył prędkość wiele danych dotyczących takich parametrów, jak czas, miejsce, czy maksymalna dozwolona prędkość. Kamery działają niezależnie od warunków atmosferycznych. Są w stanie wykonywać zdjęcia najwyższej jakości również w ciemności. Każde wykonane w ten sposób zdjęcie wraz z zebranymi automatycznie danymi, będzie wysyłane do centralnego systemu CANARD GITD. 

Dlaczego państwo inwestuje w odcinkowe pomiary prędkości?

Jak przyznaje Główny Inspektorat Transportu Drogowego - „kluczową zaletą odcinkowych pomiarów prędkości jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu”.

Ile kosztowały fotoradary na S8? 

W przypadku omawianego odcinka drogi ekspresowej S8, koszty montażu urządzeń kontrolnych wyniosły prawie 4 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!