Gdzie szukać informacji dla wyjeżdżających za granicę? MSZ odradza podróży

Pandemia COVID-19 mocno komplikuje wyjazdowe plany, zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w dalszym ciągu odradza podróży. Gdzie szukać informacji dla wyjeżdżających za granicę?

Gdzie szukać informacji dla wyjeżdżających za granicę? MSZ odradza podróży
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 grudnia 2021

Wyjazdy za granicę – o czym trzeba wiedzieć?

Resort dyplomacji przypomina, że sytuacja związana z trwającą od 2020 roku pandemią COVID-19 na świecie nadal jest trudna i dynamicznie się zmienia. W ostatnich dniach sprawę mocno skomplikował nowy wariant wirusa oraz wyraźny wzrost zakażeń notowany w wielu krajach świata. Także w Polsce. 

Trzeba pamiętać, że w ostatnich dniach szereg państw wstrzymało loty z określonych obszarów. Są i takie, które zawiesiły ruch lotniczy. Wiele krajów zdecydowało się na dodatkowe obostrzenia w codziennym życiu, które mocno mogą utrudnić podróż prywatną lub delegację służbową.

Omikron —  nowy wariant covid-19. Stanowisko Polskiej Akademii NaukOmikron — nowy wariant covid-19. Stanowisko Polskiej Akademii NaukMikołaj Frączak


Gdzie szukać informacji dla wyjeżdżających

Jeśli już musimy wyjechać, musimy być świadomi, że w wielu miejscach obostrzenia mogą być wprowadzane przez rządy z dnia na dzień. I tak faktycznie w wielu krajach się dzieje. Co więcej, nowe restrykcje często „zaskakują” podróżnych już na miejscu i komplikują kwestie związane np. z przemieszczaniem się, korzystaniem z usług, dóbr kultury. To jednak nie wszystko. Jak zaznacza MSZ Jeśli rozważasz decyzję o wyjeździe, pamiętaj, że mogą wystąpić problemy z powrotem do kraju, np. odwołane loty, dodatkowe koszty związane ze zmianą terminu i trasy powrotu, konieczność poddania się testom lub kwarantannie” – czytamy w komunikacie. 

Aktualne i sprawdzone informacje ws. sytuacji w innych krajach

Informacje związane np. z aktualną sytuacją epidemiologiczną w innych państwach świata można znaleźć na stronie internetowej MSZ w sekcji „Informacje dla podróżujących”. To obecnie jedno z najlepszych źródeł wiedzy, dostarczanej przez pracowników polskich służb dyplomatycznych. Podobny zakres tematyczny można znaleźć w aplikacji dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS „Polak za granicą”.

Bieżące informacje są również publikowane przez MSZ na dość popularnym profilu na Twitterze @PolakZaGranicą.

Szczegółowych informacji na temat sytuacji w konkretnym kraju można poszukać na stornach internetowych oraz mediach społecznościowych placówek dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej. 

Kwarantanna i testy związane z powrotem do Polski

Informacje związane z obowiązkiem kwarantanny oraz testów dla osób, które wjeżdżają na terytorium Polski, można znaleźć na stronach internetowych Kancelarii Premiera oraz Straży Granicznej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!