Nowe znaki drogowe w Polsce. To początek innej epoki

W grudniu 2021 roku w Polsce przybyło znaków drogowych. Wśród nich znalazły się oczekiwane przez kierowców elektryków znaki informujące o punktach ładowania pojazdów elektrycznych. Wyglądają niemal identycznie, jak tablice „zapowiadające” stacje paliw. Na zielonym dystrybutorze z „wtyczką” umieszczono litery „EV”. Ale to nie wszystkie nowości. 

Nowe znaki drogowe w Polsce. To początek innej epoki
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 grudnia 2021

Znak drogowy „stacja ładowania pojazdów elektrycznych”. 

Do tej pory kierowcy szukający stacji ładowania pojazdów elektrycznych, musieli posiłkować się aplikacjami w telefonie, lub pokładowym oprogramowaniem swojego samochodu zintegrowanym z systemem nawigacji satelitarnej. Teraz będzie dużo prościej. Nowe przepisy wprowadzają do grona polskich znaków drogowych znak D-23b. Oznacza on stację paliw wyposażoną w punkt ładowania elektrycznych samochodów. Równocześnie wprowadzono także znak D-23c odnoszący się wyłącznie do stacji ładowania, innych niż stacje paliw. 

Ministerstwo Infrastruktury zrealizowało także pomysł wprowadzenia tablicy informacyjnej D-34b, która pełni rolę zbiorczej tablicy informacyjnej. „Tablicę taką stosuje się w przypadku konieczności umieszczenia w tym samym miejscu kilku znaków informacyjnych o obiektach, takich jak np. stacja paliw, restauracja czy warsztat. Tablica może też być uzupełniona o informację o odległości do danego obiektu” – tłumaczy resort. 

Nie tylko „Mój elektryk” – Kredyty i pożyczki na samochody elektryczneNie tylko „Mój elektryk” – Kredyty i pożyczki na samochody elektryczneMikołaj Frączak


Gdzie znaki z punktami ładowania samochodów elektrycznych

Oczywiście minie trochę czasu, zanim znaki z punktami ładowania pojawią się w całym kraju. Wiadomo już, że sukcesywną instalację takiego oznakowania przeprowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Ministerstwo najwyraźniej uznało, że nadszedł czas, by dostosować polskie znaki drogowe do zupełnie nowej epoki aut elektrycznych. Jak pokazują wyniki ankiety, którą przeprowadzono w Miejscach Obsługi Podróżnych prowadzonych przez GDDKiA prawie ¼ badanych (23%) bierze pod uwagę zakup samochodu na paliwa alternatywne w najbliższych latach.

Nowe znaki na drogach ekspresowych

Oznakowanie dedykowane kierowcom aut elektrycznych to jednak nie wszystko. Ministerstwo wprowadziło także nowe znaki uzupełniająceF-14d, F-14e i F-14f. Dzięki nim trudniej przeoczymy interesujący nas zjazd, bowiem informują o zbliżającym się pasie wyłączenia. Do tej pory takie znaki można było spotkać na autostradach. Z tą różnicą, że ich tło jest niebieskie. W przypadku tras ekspresowych będzie ono zielone. 

Nowe znaki – podstawa prawna

Aby nowe znaki zostały wprowadzone w życie, konieczne było wydanie dwóch rozporządzeń. Najpierw mówimy o akcie wydanym przez ministra infrastruktury z dnia 12 października 2021 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. 

Drugim jest rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!