Nowe znaki drogowe w Polsce. To początek innej epoki

W grudniu 2021 roku w Polsce przybyło znaków drogowych. Wśród nich znalazły się oczekiwane przez kierowców elektryków znaki informujące o punktach ładowania pojazdów elektrycznych. Wyglądają niemal identycznie, jak tablice „zapowiadające” stacje paliw. Na zielonym dystrybutorze z „wtyczką” umieszczono litery „EV”. Ale to nie wszystkie nowości. 

Nowe znaki drogowe w Polsce. To początek innej epoki
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 grudnia 2021

Znak drogowy „stacja ładowania pojazdów elektrycznych”. 

Do tej pory kierowcy szukający stacji ładowania pojazdów elektrycznych, musieli posiłkować się aplikacjami w telefonie, lub pokładowym oprogramowaniem swojego samochodu zintegrowanym z systemem nawigacji satelitarnej. Teraz będzie dużo prościej. Nowe przepisy wprowadzają do grona polskich znaków drogowych znak D-23b. Oznacza on stację paliw wyposażoną w punkt ładowania elektrycznych samochodów. Równocześnie wprowadzono także znak D-23c odnoszący się wyłącznie do stacji ładowania, innych niż stacje paliw. 

Ministerstwo Infrastruktury zrealizowało także pomysł wprowadzenia tablicy informacyjnej D-34b, która pełni rolę zbiorczej tablicy informacyjnej. „Tablicę taką stosuje się w przypadku konieczności umieszczenia w tym samym miejscu kilku znaków informacyjnych o obiektach, takich jak np. stacja paliw, restauracja czy warsztat. Tablica może też być uzupełniona o informację o odległości do danego obiektu” – tłumaczy resort. 

Nie tylko „Mój elektryk” – Kredyty i pożyczki na samochody elektryczneNie tylko „Mój elektryk” – Kredyty i pożyczki na samochody elektryczneMikołaj Frączak


Gdzie znaki z punktami ładowania samochodów elektrycznych

Oczywiście minie trochę czasu, zanim znaki z punktami ładowania pojawią się w całym kraju. Wiadomo już, że sukcesywną instalację takiego oznakowania przeprowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Ministerstwo najwyraźniej uznało, że nadszedł czas, by dostosować polskie znaki drogowe do zupełnie nowej epoki aut elektrycznych. Jak pokazują wyniki ankiety, którą przeprowadzono w Miejscach Obsługi Podróżnych prowadzonych przez GDDKiA prawie ¼ badanych (23%) bierze pod uwagę zakup samochodu na paliwa alternatywne w najbliższych latach.

Nowe znaki na drogach ekspresowych

Oznakowanie dedykowane kierowcom aut elektrycznych to jednak nie wszystko. Ministerstwo wprowadziło także nowe znaki uzupełniająceF-14d, F-14e i F-14f. Dzięki nim trudniej przeoczymy interesujący nas zjazd, bowiem informują o zbliżającym się pasie wyłączenia. Do tej pory takie znaki można było spotkać na autostradach. Z tą różnicą, że ich tło jest niebieskie. W przypadku tras ekspresowych będzie ono zielone. 

Nowe znaki – podstawa prawna

Aby nowe znaki zostały wprowadzone w życie, konieczne było wydanie dwóch rozporządzeń. Najpierw mówimy o akcie wydanym przez ministra infrastruktury z dnia 12 października 2021 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. 

Drugim jest rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!