Polski Bon Turystyczny w wakacje 2022. Prezydent podpisał ustawę

Ktoś, kto nie wykorzystał dotąd Polskiego Bonu Turystycznego, nie musi się spieszyć. Pieniądze od państwa przysługiwać będą nie tylko w nadchodzące ferie zimowe, ale także wakacje 2022. Podpis prezydenta wydłużył działanie programu. Do kiedy?

Polski Bon Turystyczny w wakacje 2022. Prezydent podpisał ustawę
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 grudnia 2021

Do kiedy Polski Bon Turystyczny?

O szansach na przedłużenie bonu pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym tutaj. Teraz rozwiązanie, którego inicjatorem był rząd, po ścieżce legislacyjnej trafiło na biurko głowy państwa. 

W poniedziałek, 20 grudnia prezydent podpisał Ustawę z 17.11.2021 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Akt ten przedłuża ważność Polskiego Bonu Turystycznego do 30 września 2022 roku. Wcześniej, prawo zakładało wygaszenie tego rozwiązania już 31 marca 2022 roku. 

UWAGA! Bon turystyczny przedłużony. Do kiedy? Czy będzie ważny na wakacje 2022?UWAGA! Bon turystyczny przedłużony. Do kiedy? Czy będzie ważny na wakacje 2022?Monika Świetlińska

To oznacza, że rodziny, które nie wykorzystały dotąd Polskiego Bonu Turystycznego, nie muszą spieszyć się z jego realizacją w ferie zimowe. Bonus można pozostawić do realizacji także w przyszłoroczne wakacje. 

Bon turystyczny ciągle potrzebny

W uzasadnieniu można przeczytać, że „wydłużenie z dnia 31 marca 2022 r. na dzień 30 września 2022 r. terminu na dokonywanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego powinno stworzyć uprawnionym warunki do jego pełnego wykorzystania".

Kto skorzysta, a kto straci na przedłużeniu bonu?

Można się spodziewać, że gdyby Polski Bon Turystyczny nie został przedłużony o dodatkowe pół roku, większy impuls popytowy byłby odczuwalny przez biznes zarabiający na zimowej turystyce. Dzięki przedłużeniu ważności bonów, na dodatkowe pieniądze mogą liczyć np. nadmorskie kurorty oraz firmy funkcjonujące tam w sezonie letnim. 

Czym jest Polski Bon Turystyczny?

Zgodnie z prawem na jedno dziecko przysługuje bon, którego wartość wynosi 500 złotych. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 1000 złotych. Świadczenie nie jest wymienialne na gotówkę. Nie można go także odsprzedać (choć i takie oferty pojawiały się w polskim internecie). Bonem można np. zapłacić za nocleg lub różnego rodzaju usługi turystyczne. Całość odbywa się wirtualnie za pomocą kodów przesyłanych wiadomością SMS. 

Bon turystyczny na sprzedaż? Czy to legalne?Bon turystyczny na sprzedaż? Czy to legalne?Mikołaj Frączak

Instytucją koordynującą Polski Bon Turystyczny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!