Autostrada A1 zyska dodatkowy pas ruchu. Na którym odcinku?

Łącząca południe Polski z Trójmiastem autostrada A1 będzie poszerzona na odcinku między Włocławkiem a Toruniem – zdecydowało Ministerstwo Infrastruktury. Obie jezdnie zostaną poszerzone o dodatkowe pasy ruchu. Całkowity koszt inwestycji to prawie pół miliarda złotych. 

Autostrada A1 zyska dodatkowy pas ruchu. Na którym odcinku?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 stycznia 2022

Poszerzenie autostrady A1

Rozbudowa autostrady A1 ma zostać przeprowadzona między węzłami Włocławek Północ oraz Toruń Południe – zapowiada resort odpowiedzialny za drogi. To już kolejna taka inwestycja. Wcześniej zapowiedziano między innymi poszerzenie autostrad: A2 między Warszawą a Łodzią oraz A4 Krzyżowa – Tarnów. 

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk tłumaczy potrzebę takiej inwestycji prognozowanym wyczerpaniem sprawnego przenoszenia potoków ruchu „Jest tak także w przypadku autostrady A1, dlatego reagujemy z wyprzedzeniem i rozpoczynamy prace przygotowawcze związane z odbudowaniem trzeciego pasa ruchu na obu jezdniach A1 między Włocławkiem a Toruniem” – poinformował we wtorek (18.01).

Autostrada A4 zyska trzeci pas ruchu. Na którym odcinku?Autostrada A4 zyska trzeci pas ruchu. Na którym odcinku?Martyna Kowalska

Nowe pasy ruchu na autostradzie

Każda jezdnia zostanie poszerzona o trzeci pas o szerokości 3,75 metra. Rozbudowa ma przyczynić się do zwiększenia przepustowości, a co się z tym wiąże, skróceniem czasu przejazdu. Większe będzie także bezpieczeństwo. Rząd chce efektywnie rozprowadzić zwiększony ruch drogowy także w związku z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz innymi inwestycjami drogowymi, które dodatkowo obciążą autostradę „Północ-Południe”, nazywaną również „Bursztynową”.

Kiedy trzeci pas na A1?

Inwestycja niestety wydaje się dość odległą perspektywą. Same prace przygotowawcze zaplanowano na lata 2022-2026. Potrzebna jest dokładna analiza i prognoza ruchu, z uwzględnieniem innych inwestycji, takich jak budowa drogi ekspresowej S10. 

Same prace przygotowawcze wyceniane są obecnie na około 2,4 mln złotych. Obejmą także opracowanie dokumentacji projektowej. Jest ona niezbędna dla uzyskania decyzji środowiskowej. Eksperci szacują, że poszerzenie autostrady A1 Włocławek Północ – Toruń Południe to wydatek rzędu 490 mln złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!