Pokazali służbom fałszywy wynik testu covidowego. A na nim data… z przyszłości

Wynik testu covidowego, który na granicy z Ukrainą pokazały cztery kobiety i mężczyzna, był wykonany wyjątkowo nieudolnie. Bez szczegółowego sprawdzania dokumentu było wiadomo, że grupa turystów posługuje się fałszywką.

Pokazali służbom fałszywy wynik testu covidowego. A na nim data… z przyszłości
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 14 lutego 2022

Negatywne i fałszywe

Cztery kobiety i mężczyzna chcieli wjechać do Polski z Ukrainy w celach turystycznych i na zakupy. Podczas odprawy granicznej w Krościenku (podkarpackie) przekazali do kontroli paszporty biometryczne, a także wyniki testu na koronawirusa — oczywiście, negatywne.

Czy można podważyć wynik testu na koronawirusa?Czy można podważyć wynik testu na koronawirusa?Michał Górecki

- Strażnik graniczny weryfikujący dokumenty od razu zwrócił uwagę na nieprawidłowości. Z przedstawionych zaświadczeń wynikało m.in., że testy zostały wykonane we Lwowie w godzinach popołudniowych, czyli kilkanaście godzin po prowadzonej właśnie kontroli granicznej — przekazała w komunikacie mjr SG Elżbieta Pikor z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Tył zwrot

Wszyscy zostali przesłuchani jako świadkowie, otrzymali odmowy wjazdu i zostali zawróceni na Ukrainę. 

- Laboratorium, które rzekomo wystawiło zaświadczenia, zaprzeczyło, aby kontrolowani cudzoziemcy kiedykolwiek wykonywali tam testy. Decyzję o konsekwencjach prawnych wykorzystania fałszywek podczas kontroli podejmie sąd — dodała rzeczniczka prasowa z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Ile kosztuje lewy certyfikat COVID? Policja rozpracowała oszustówIle kosztuje lewy certyfikat COVID? Policja rozpracowała oszustówAnna Malinowska

Warto dodać, że od początku 2022 roku funkcjonariusze Straży Granicznej na podkarpackich przejściach granicznych zatrzymali 15 podrobionych dokumentów covidowych, w tym jeden certyfikat przedstawiony przez obywatela Polski. W 2021 roku straż graniczna na Podkarpaciu zatrzymała łącznie 17 takich dokumentów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!