Nie musisz, nie jedź na Ukrainę - radzi resort spraw zagranicznych

Sytuacja na Ukrainie cały czas się zmienia. Trudno przewidzieć, co ostatecznie zrobi Rosja. Słyszymy ostatnio o prowokacjach, paleniu dokumentacji w rosyjskich ambasadach, o rzekomych atakach Ukrainy na przedszkole, o ruchach rosyjskiego i białoruskiego wojska zaledwie 50 km od granicy z Polską. MSZ wydaje komunikaty, w tym ten dotyczący Polaków planujących wyjazd na wschód.

Nie musisz, nie jedź na Ukrainę - radzi resort spraw zagranicznych
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 lutego 2022

Pomyśl o swoim bezpieczeństwie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę wszystkim, którzy przebywają na Ukrainie i tym planującym wyjazd za wschodnią granicę.

Osoby, które są obecnie na Ukrainie powinny BEZWZGLĘDNIE:

  • zarejestrować się  w systemie Odyseusz‎.
  • na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych
  •  przygotować się na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca pobytu,
  • przygotować i mieć pod ręką najważniejsze dokumenty własne i członków rodziny (paszport, dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, a także paszport covidowy i wynik testu po polsku lub angielsku),
  • zaopatrzyć się w gotówkę niezbędną do zabezpieczenia podstawowych potrzeb w razie konieczności wyjazdu.

Nie musisz, nie jedź

Resort odradza wyjazdy w szczególnie niebezpieczne miejsca:

  • do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk,
  • na Półwysep Krymski.

Tam prowadzone są operacje wojskowe

- W obwodach donieckim i ługańskim nie słabnie napięcie, utrzymuje się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej, siły wojskowe prowadzą operację wojskową. MSZ wzywa obywateli RP, aby natychmiast opuścili pozostające poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia. Pod żadnym pozorem nie wolno podróżować na te tereny. Na tym obszarze nie zapewniamy obywatelom polskim pomocy konsularnej. Ze względu na aneksję przez Rosję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopol) oraz wynikający z tego brak możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej, w mocy pozostają zalecenia jego opuszczenia oraz powstrzymania się od podróżowania na te tereny — zaznacza MSZ.

Ministerstwo przypomina, że na Ukrainie dochodziło w ostatnim czasie do ataków na miejsca odwiedzane przez polskich turystów (placówki, zabytki i miejsca pamięci związane z Polską), a w przestrzeni publicznej pojawiają się antypolskie hasła, symbole oraz demonstracje o antypolskim wydźwięku.

- W trakcie podróży mogą wydarzyć się sytuacje o charakterze prowokacji, w szczególności w trakcie zgromadzeń publicznych. Zalecamy ich unikanie oraz podchodzenie z odpowiednim poszanowaniem do lokalnych symboli — dodaje resort.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!