Polska zamyka niebo dla rosyjskich linii lotniczych

Samoloty rosyjskich linii lotniczych nie wlecą nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – poinformował premier. Obecnie w przygotowaniu jest stosowna uchwała rządu, która zamknie przestrzeń powietrzną nad Polską dla samolotów z Rosji. Z kolei PLL LOT poinformował o zawieszeniu swoich lotów do Rosji. 

Polska zamyka niebo dla rosyjskich linii lotniczych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 lutego 2022

Rosyjskie linie lotnicze bez prawa do lotów nad Polską?

W związku z agresją rosyjską na Ukrainie, prawdopodobnie w najbliższych godzinach powstanie uchwała, która zakaże samolotom z Rosji lotów nad terytorium RP. Oznacza to również, że maszyny z tego kraju nie będą miały także prawa startu z polskich lotnisk oraz lądowań. 

Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych” – napisał w piątek po południu na facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Polska będzie więc drugim krajem po Wielkiej Brytanii, który zdecydował się na takie rozwiązanie.

LOT nie będzie latał do Rosji

Również w piątek po południu Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że od 25.02.2022 roku od godziny 15:00 zawieszone zostaną połączenia do Moskwy oraz Sankt Petersburga. W przypadku rejsów tranzytowych mają zostać opracowane inne trasy przelotów. Linie deklarują, że dział obsługi klienta skontaktuje się w tej sprawie z pasażerami, którzy obecnie znajdują się na terenie Rosji.

 

Zakaz lotów nad Polską, a Unia Europejska

Na szczeblu Unii Europejskiej nie zapadła dotąd decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad całą wspólnotą dla rosyjskich samolotów. Na taką decyzję Warszawa nie potrzebuje jednak zgody UE. W odniesieniu do własnej przestrzeni powietrznej polski rząd może podejmować decyzje w pełni suwerennie. 

Przypomnijmy, całkiem niedawno UE zamknęła przestrzeń powietrzną dla Białorusi, po przymusowym lądowaniu w Mińsku zarejestrowanego w Polsce samolotu Ryanair. Okazało się, że na jego pokładzie znajdował się ważny opozycjonista. Władze Białorusi zmusiły samolot do lądowania w chwili przelotu nad terytorium tego kraju. Mocny krytyk Aleksandra Łukaszenki Roman Protasiewicz został wówczas aresztowany przez białoruskich funkcjonariuszy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!