Ceny paliw jeszcze wzrosną? Jakie są prognozy?

1,5 złotego na litrze – taka bezprecedensowa podwyżka ceny oleju napędowego to zła informacja dla kierowców i jeszcze gorsza dla firm transportowych. Szybko pojawiły się głosy, że to jeszcze nie koniec szalonego trendu. Analitycy studzą nieco emocje i mówią o szansie na zahamowanie fali podwyżek.

Ceny paliw jeszcze wzrosną? Jakie są prognozy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 marca 2022

Jakie będą ceny paliw?

Eksperci od paliw płynnych pod koniec tygodnia mocno skupili się na zachowaniu światowych rynków, które nieco schłodziły emocje wywołane wojną na Ukrainie i sankcjami na Rosję. W piątek 11.03 ropa naftowa kosztowała na otwarciu 109 dolarów za baryłkę, co wygląda znacznie lepiej niż 132 dolary zanotowane kilka dni temu, 8 marca. 

Niestety nie oznacza to, że natychmiast i proporcjonalnie odczujemy te zmiany, patrząc na pylony na stacjach. Widzimy jednak pewne uspokojenie np. na rynku hurtowym. Mimo wszystko, jak zauważa e-Petrol w swoim komunikacie „cena 95-oktanowej benzyny, która wynosi 6306,20 zł/metr sześcienny, jest w hurcie o blisko 500 złotych wyższa niż w ubiegły piątek. Dla oleju napędowego tygodniowa zmiana to wzrost o niemal 700 złotych. Diesel w oficjalnych cennikach rafinerii jest dzisiaj średnio wyceniany na 7060 zł/metr sześcienny”.

Czas pracy kierowców. Rząd wprowadza ODSTĘPSTWA!Czas pracy kierowców. Rząd wprowadza ODSTĘPSTWA!Michał Górecki

Takich wzrostów cen paliw nie było

E-Petrol przyznaje, że odkąd obserwuje notowania, takiej skali podwyżek na stacjach jeszcze nie było. Dość powiedzieć, że benzyna 95 zdrożała w ciągu tygodnia o 99 groszy, a ON o 1,54 zł. Do tej pory takie różnice dotyczyły raczej perspektywy liczonej w tygodniach lub nawet miesiącach.

Taka sytuacja mocno uderzyła w rentowność wielu firm transportowych. W internecie pojawiły się nawet dywagacje, czy technologicznie istnieje możliwość prezentowania na pylonach cen wyższych niż 9,99 zł za litr. Nawiasem mówiąc, zdaniem specjalistów, na niektórych stacjach mogą być z tym problemy... 

Warto zatankować do pełna?

Na rynku pojawiło się nieco więcej optymizmu. W ocenie analityków, jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, sytuacja na rynku paliw powinna się ustabilizować. Nie wykluczone są także korekty. Według e-Petrol cena benzyny 95-oktanowej w przyszłym tygodniu powinna zawierać się w przedziale 6,75-6,99 PLN. Z kolei olej napędowy między 7,68 a 7,89 PLN. Cena litra LPG prognozowana jest na poziomie 3,29-3,59 PLN.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!