Ubezpieczyciele: najwięcej wypadków drogowych zdarza się w piątki

Do wypadków drogowych najczęściej dochodzi w piątki – wynika z danych przedstawionych przez Ośrodek Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pod tym względem najbezpieczniejsze są niedziele.

Ubezpieczyciele: najwięcej wypadków drogowych zdarza się w piątki
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 kwietnia 2022

Piątki niebezpieczne na drogach

Ośrodek Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dokładnie analizuje dane przesyłane przez ubezpieczycieli oferujących komunikacyjne polisy OC i AC. Wynika z nich, że ostatni dzień roboczy w tygodniu, czyli piątek, jest najniebezpieczniejszym dniem w tygodniu. Czyżby kierowcy myśleli tego dnia bardziej o weekendzie? Taki wynik może wynikać raczej z większego natężenia ruchu. To właśnie tego dnia najwięcej osób opuszcza duże miasta i wyjeżdża na weekend np. w rodzinne strony.

Ile wypadków w piątki?

Z danych IO UFG wynika, że we wszystkie piątki 2021 roku odnotowano 170 tysięcy zdarzeń skutkującym zgłoszeniami OC oraz 136 tysięcy zdarzeń likwidowanych z polis AutoCasco. Kolejnymi, szczególnie niebezpiecznymi dniami są: poniedziałki oraz pozostałe dni robocze.

Zalany samochód? To może oznaczać jego koniecZalany samochód? To może oznaczać jego koniecMikołaj Frączak

Weekendy bezpieczne na drogach

Na drugim biegunie znalazły się soboty i niedziele, które są wyraźnie bezpieczniejsze w porównaniu z dniami roboczymi. Jak wynika z danych Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w soboty odnotowano 106 tys. zdarzeń z OC i 79 rys. z AC. W przypadku niedziel odczyt jest jeszcze niższy – po 62 tys. zdarzeń zarówno z OC i AC w całym 2021 roku. 

W które miesiące dochodzi najczęściej do wypadków?

W zestawieniu miesięcznym najwięcej wypadków odnotowano w dwóch miesiącach 2021 roku. Pierwszym jest (paradoksalnie) czerwiec, w którym co do zasady panują najlepsze warunki na drogach. Drugim jest natomiast październik, co można tłumaczyć załamaniem pogody oraz pierwszymi porannymi przymrozkami, które wpływają na śliskość nawierzchni. 

Co to jest ubezpieczenie GAP?Co to jest ubezpieczenie GAP?Martyna Kowalska


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!