Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie Autocasco chroni przed wieloma zdarzeniami, do których może dojść w trakcie użytkowania pojazdu. Nie zawsze jednak pozwoli uniknąć całkowitej odpowiedzialności. W takiej sytuacji warto mieć ubezpieczenie GAP. Co to jest?

Co to jest ubezpieczenie GAP?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 września 2020

Ubezpieczenie GAP przyda się szczególnie w dwóch przypadkach. W sytuacji kradzieży pojazdu albo wystąpienia szkody całkowitej.

Wyobraźmy sobie, że chcesz kupić nowy samochód na kredyt lub w leasingu. W takiej sytuacji będzie trzeba mieć oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, także polisę autocasco. AC chroni przed skutkami zniszczenia, czy strat majątkowych związanych z wypadkiem czy kolizją.

Niestety w przypadku ubezpieczenia AC nie bierze się pod uwagę spadającej wartości rynkowej pojazdu. Powoduje to sytuację, że jeśli przytrafi się kradzież albo szkoda całkowita, to odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie pozostałych rat. I właśnie w takiej sytuacji wykorzystuje się ubezpieczenie GAP.

Jak działa ubezpieczenie GAP?

Zasada działania ubezpieczania GAP jest prosta. Towarzystwo Ubezpieczeniowe zobowiązuje się wypłacić różnicę kosztów między wartością pojazdu w dniu zdarzenia, a pozostałymi do spłaty ratami. W efekcie chroni to przez skutkami utraty wartości pojazdu. To ważny produkt szczególnie w przypadku kupowania samochodów o bardzo wysokiej wartości w przypadku finansowania ich leasingiem lub kredytem.

GAP do kredytu

Ubezpieczenie GAP często kupowane jest w przypadku finansowania zakupu samochodu kredytem albo leasingiem. Jak to działa najlepiej wyjaśnić na przykładzie. Jeśli finansujemy zakup pojazdu o wartości np. 100 000 zł kredytem i po 3 latach samochód zostanie skradziony, to w ramach AC otrzymamy odszkodowanie w wysokości aktualnej wartości pojazdu, czyli np. 50 000 zł. Jeśli w tym momencie suma rat do spłaty będzie wyższa niż 50 000 zł, to kupujący będzie musiał różnicę pokryć z własnej kieszeni. No chyba, że ma ubezpieczenie GAP. W takiej sytuacji GAP pokryje brakującą kwotę.

Zakres ubezpieczenia GAP może być różny. Wpływa to na ostateczny koszt takiej polisy. Szukając odpowiedniego ubezpieczenia GAP dobrze jest wziąć pod uwagę wysokość wkładu własnego i kosztów związanych z wykupem pojazdu. W przypadku leasingu często mamy do czynienia z pojęciem ubezpieczenia GAP fakturowego, finansowego lub indeksowego albo casco. GAP fakturowy wyrównuje różnicę pomiędzy wartością pojazdu w chwili kradzieży lub szkody całkowitej, a tej zawartej na fakturze. Jest to najdroższa opcja. W przypadku GAP finansowego ubezpieczenie pokrywa różnicę między wartością pojazdu, a pozostałymi do spłaty ratami. GAP indeksowy to dodatkowe środki wypłacane niezależnie od kwoty uzyskanej z AC. Może to być np. 20 lub 30% dodatkowej wartości samochodu. GAP Casco pokrywa różnicę między kwotą z Autocasco a tym co widnieje w umowie AC.

Najlepsze ubezpieczenie GAP

To, który wariant ubezpieczenia GAP będzie najlepszy zależy przede wszystkim od wartości pojazdu, tego, w jaki sposób finansujemy dany samochód, a także momentu, w którym kupujemy ubezpieczenie GAP. Chodzi tu przede wszystkim o wiek samochodu i szybkość tracenia na wartości przez pojazd. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!