fb

Monitoring w firmie – kiedy może być niezgodny z prawem?

Firma to nie reality show, a biurowiec nie jest studiem telewizyjnym. Każda kamera wchodząca w skład systemu monitoringu wizyjnego ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pracowników, ochronę mienia, kontrolę produkcji, a także zachowanie tajemnic przedsiębiorstwa. Choć to bardzo skuteczne rozwiązanie, należy zadbać, by było ono stosowane zgodnie z obowiązującym prawem – m.in. Kodeksem pracy oraz RODO.

Monitoring w firmie – kiedy może być niezgodny z prawem?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 września 2020

Monitoring w firmie a przetwarzanie danych

Zgodnie z obowiązującym prawem rejestrowanie obrazu za pomocą kamer, w których zasięgu znajdują się pracownicy wchodzi w zakres przetwarzania danych osobowych, które jak wiemy podlegają ochronie. Wykładnia ta obowiązuje niezależnie od tego, czy na terenie mamy jedną kamerę monitorującą szczególnie newralgiczny obszar, czy cały system pozwalający np. na całodobowy monitoring wszystkich korytarzy biurowca lub hali produkcyjnej. Decyzja o instalacji takich zabezpieczeń zawsze musi wiązać się z wypełnieniem prawnych wymogów, które stoją na straży prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych. Każde złamanie przepisów może zakończyć się na sali sądowej i wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Cel monitoringu wizyjnego

Jeżeli w firmie decydujemy się na instalację systemu monitoringu wizyjnego musimy określić cel, któremu będzie on służył. Zazwyczaj są to kwestie związane z bezpieczeństwem osób zatrudnionych, ochrony mienia, kontroli procesów produkcyjnych, a także zachowania tajemnic danej organizacji. Tak uzasadniając potrzebę instalacji systemu kamer, możemy objąć ich zasięgiem teren firmy oraz obszar położony wokół niej.

Wyżej wymienione cele monitoringu, oraz fakt jego instalacji musi zostać przedstawiony osobom, które znajdą się lub mogą znaleźć się w jego zasięgu. Co do zasady, zakłada się, że są to wszyscy pracownicy danej firmy. Istotny jest także obowiązek informacyjny, w którym zamieszczony zostanie wspomniany cel, obszar monitorowania oraz okres przetwarzania materiałów wideo wraz ze wskazaniem nazwy i adresu instytucji monitorującej. Jak przypomina na swojej stronie internetowej Urząd Ochrony Danych Osobowych -  Pracodawca, zgodnie z kodeksem pracy, oznacza pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem.

Czy oprócz wizji monitoring może rejestrować dźwięk?

Jak sama nazwa wskazuje, mówimy o „monitoringu wizyjnym” — to oznacza, że system ten nie może nagrywać fonii. W przypadkach nieuregulowanych przepisami, rejestrowanie dźwięku może być potraktowane jako „ponadmiarowe przetwarzanie danych” oraz naruszenie prywatności osób, których wypowiedzi zostały w ten sposób nagrane. W ten sam sposób może dochodzić do ujawnienia tajemnic chronionych prawem.

Gdzie nie można instalować kamer?

Łazienki, szatnie czy pomieszczenia socjalne zaliczane są do katalogu miejsc, w których nie mogą zostać umieszczone żadne kamery, choć jak dodaje UODO „…chyba, że stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne do realizacji określonego celu i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, w szczególności poprzez zastosowanie technik uniemożliwiających rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.” W każdym takim przypadku konieczna jest zgoda organizacji związkowej lub przedstawicieli pracowników.

Wiele firm decyduje się np. na celowe pominięcie monitoringiem pomieszczeń typu open space, czy wnętrz biur i gabinetów ograniczając się wyłącznie do wspólnych przestrzeni takich jak korytarze, wejścia, klatki schodowe, bramki, recepcje czy parkingi.

Pracownik ma prawo wglądu w materiał z monitoringu

Za każdym razem kiedy pracownik zażąda udostępnienia nagrań z monitoringu, które dotyczą jego osoby, pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć pozytywnie na takie zapytanie, co wynika wprost z zapisów RODO. Tego typu wnioski zdarzają się np. w przypadku postępowania w związku z wypadkiem przy pracy, sporów dotyczących czasu pracy, czy innych zdarzeń, które mogły zostać zarejestrowane przez system monitoringu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!