fb

Planujesz kupić rower? Oto kilka przydatnych porad

Inspekcja Handlowa sprawdziła dostępne na rynku rowery dla trzech grup wiekowych: starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Jeśli planujesz zakup roweru, zapoznaj się z wynikami raportu z kontroli i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru.

Planujesz kupić rower? Oto kilka przydatnych porad
 • Dorota Kraskowska
 • /
 • 30 sierpnia 2020

Inspektorzy w pierwszym kwartale br. przeprowadzili kontrolę u 22 przedsiębiorców. Znaleźli się wśród nich: 1 producent, 2 importerów, 3 hurtownie, 14 placówek sprzedaży detalicznej oraz 2 sklepy wielkopowierzchniowe.  Sprawdzili pod kątem bezpieczeństwa rowery miejskie, trekkingowe, górskie i wyścigowe.

Sprawdzono 56 partii rowerów. Co najważniejsze, nie stwierdzono produktów wadliwych pod względem konstrukcji, ale prawie 11 proc. wszystkich rowerów miało uchybienia w oznakowaniu. Nieprawidłowości dotyczyły niekompletnych zapisów w instrukcjach użytkowania rowerów. Przedsiębiorcy odpowiedzialni za wprowadzenie zakwestionowanych rowerów na rynek otrzymali od Inspekcji Handlowej pisma informujące o stwierdzonych nieprawidłowościach w zakresie oznakowania wraz z wnioskami o usunięcie uchybień. Dwa podmioty uzupełniły braki w oznakowaniu jeszcze w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych, natomiast pozostałe partie rowerów zostały wycofane ze sprzedaży do czasu uzupełnienia instrukcji użytkowania rowerów.

Dla porównania: podczas kontroli przeprowadzonej 3 lata temu zakwestionowało 18,39 proc. produktów. Zakwestionowane partie rowerów również posiadały braki w oznakowaniu. 

CZYTAJ TEŻ Fatalna jakość rowerów dla dzieci i fotelików rowerowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, aby kupując rower koniecznie zweryfikować następujące elementy:

 • czy hamulce działają sprawnie i bez żadnych zacięć,

 • czy regulacja wysokości kierownicy do jej najwyższej pozycji i siodełka do jego najniższej pozycji są zgodne z instrukcjami producenta,

 • czy zakończenia kierownicy są zaopatrzone w uchwyty lub korki,

 • w przypadku rowerów dla młodzieży — czy maksymalna wysokość siodełka w rowerach nie jest wyższa niż 75 cm,

 • czy sztyca kierownicy i sztyca siodełka mają znak minimalnej głębokości osadzenia lub wbudowany stały ogranicznik, który uniemożliwiający wyciągnięcie ich z rur w maksymalnym ustawieniu,

 • czy rower ma jakieś ostre, nierówne krawędzie, z którymi może stykać się ciało rowerzysty podczas użytkowania sprzętu,

 • rury i sztywno wystające części powinny być zaokrąglone lub zabezpieczone ochronnymi nasadkami,

 • śruby montażowe muszą być wyposażone w odpowiednie elementy ustalające:  podkładki lub nakrętki zabezpieczające,

 • kupując składak należy sprawdzić, czy mechanizm składania i rozkładania roweru jest prosty i działa bezpiecznie: czy nie ma możliwości jego niekontrolowanego odblokowania podczas jazdy,

 • czy zalecane przez producenta maksymalne ciśnienie w oponie jest trwale i w oznakowane na bocznej ściance opony,

 • czy łańcuch napędowy przemieszcza się na przednich i tylnych kołach łańcuchowych bez żadnych zakleszczeń,

 • czy rowery dla młodzieży, rowery miejskie i trekkingowe mają odpowiedni ochraniacz szprych uniemożliwiający zakłócenia lub zatrzymanie obrotu koła w przypadku niewłaściwego nastawienia lub uszkodzenia przerzutki,

 • czy określono maksymalne obciążenia dla danego roweru — dopuszczalną masę całkowitą rowerzysty i bagażu oraz maksymalną masę całkowitą (waga rowerzysty, bagażu i roweru),

 • czy na produkcie, opakowaniu lub w instrukcji znajduje się nazwa i adres producenta.

CZYTAJ TEŻ Kiedy dziecko może samodzielnie jechać rowerem do szkoły? Co mówi prawo?

Jeśli już kupisz idealny dla siebie rower, zapoznaj się z instrukcją montażu, użytkowania i konserwacji. Nastaw odpowiednią wysokość siodełka i kierownicy i sprawdź, czy wszystkie elementy roweru są właściwie dokręcone. Pamiętaj o właściwym oświetleniu i dzwonku ostrzegawczym. Regularnie sprawdzaj hamulce, układ kierowniczy i zużycie opon. Przed każdym sezonem koniecznie przeprowadzaj serwisowanie roweru. No i nie zapominaj o kasku rowerowym. Zgodnie z polskim prawem używanie kasku nie jest obowiązkowe, ale warto pamiętać, że zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń głowy o niemal 70 procent (1).

UOKiK przypomina, że konsumenci mogą zgłaszać wszelkie zauważone nieprawidłowości dzwoniąc na infolinię konsumencką: tel. 801 440 220, (22) 290 89 16, pisząc na adres: [email protected] lub kontaktując się z Regionalnymi Ośrodkami Konsumenckimi: (22) 299 60 90. 

(1) Uniwersytet New South Wales, badanie z udziałem 64.000 rowerzystów, 2016.

Na podstawie raportu UOKiK "KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA ROWERÓW DLA STARSZYCH DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH", 1 kwartał 2020 r.

Quiz — co wiesz na temat jazdy rowerem?Quiz — co wiesz na temat jazdy rowerem? Katarzyna Grum

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!