Czy inflacja uderzy w branżę turystyczną? Ratunkiem znów może okazać się… bon!

Wszechobecna drożyzna może uderzyć w branżę turystyczną. Wielu Polaków czeka zaciskanie pasa. Jednym z pierwszych wydatków, z których zrezygnują, może okazać się letni wypoczynek. Oprócz cen w ośrodkach poważną barierą może okazać się drogie paliwo. Czy ratunkiem dla branży może znów okazać się bon turystyczny?

Czy inflacja uderzy w branżę turystyczną? Ratunkiem znów może okazać się… bon!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 kwietnia 2022

Czy inflacja popsuje Polakom wakacje?

Pani Anna, która jest współwłaścicielką kwater nad polskim morzem w powiecie słupskim (Pomorskie) mówi wprost – to będzie trudny sezon. Jak przyznaje, w poprzednich latach, często wszystkie miejsca miała zajęte już w marcu. „Ludzie wpłacali zaliczki, czasem wręcz ścigali się ze sobą. Teraz część pokoi i domków jest wolna. Ci którzy rezygnują ze wstępnej rezerwacji, wskazują m.in. na drogie paliwo oraz potrzebę oszczędzania” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Prawnym.

Jak się okazuje, nie jest to odosobniona sytuacja. I choć do „katastrofy” jeszcze daleko, wyraźnie widać, że wielu Polaków spędzi letni urlop w domu. 

Bon turystyczny również na wakacje 2022Bon turystyczny również na wakacje 2022Monika Świetlińska

Ceny paliw a turystyka

Jeśli ceny paliw pozostaną w letnim sezonie na podobnym poziomie do obecnego, sam wyjazd nad polskie może będzie kosztował Polaków około 30% więcej niż rok temu. 

Dla wielu taka różnica może być wystarczająca, by odpuścić tegoroczne wczasy. Konsumenci, wskazują także niepewną sytuację na świecie, martwią się również kryzysem gospodarczym, który będzie następstwem strasznej wojny, jaka rozgrywa się tuż za naszą wschodnią granicą. 

Turyści zaciskają pasa

Zdaniem ekonomistów niepewność w połączeniu z inflacją często powoduje, że ludzie czują jeszcze większą potrzebę ograniczania wydatków. W gronie tych, które wyrzucane są z budżetów domowych w pierwszej kolejności, często znajdują się wczasy

Bon turystyczny na trudne czasy?

W tym roku, dla wielu rodzin zbawienny może okazać się Polski Bon Turystyczny, oczywiście pod warunkiem, że nie został on zrealizowany w poprzednich sezonach. 

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ważność bonu, którym można zapłacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne mija dopiero 30 września 2022 roku. To oznacza, że osoby, które są jeszcze w posiadaniu tego elektronicznego dokumentu, mogą ograniczyć koszty wakacyjnego wypoczynku. Tym bardziej że jest to już ostatni dzwonek. Po tym terminie, wg obecnych ustaleń program nie będzie kontynuowany.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!