W tych województwach jest najwięcej złego paliwa

Śląskie, opolskie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie – w tych województwach Inspekcja Handlowa wykryła najwięcej nieprawidłowości podczas kontroli jakości paliw na stacjach. W ujęciu całego kraju w 2021 roku odnotowano nieznacznie mniej nieprawidłowości niż rok wcześniej. 

W tych województwach jest najwięcej złego paliwa
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 kwietnia 2022

Wyniki kontroli jakości paliw 2021 

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w 2021 roku eksperci z Inspekcji Handlowej zakwestionowali 1,72% skontrolowanych próbek paliw płynnych. Dobra informacja jest taka, że jest to lepszy wynik niż w 2020 roku. Zła natomiast, że poprawa jest bardzo symboliczna. Rok wcześniej odsetek zakwestionowanych próbek wynosił 1,88%. 

Jakość paliw w Polsce coraz lepsza?

Kontrolerzy sprawdzają kilka rodzajów paliw płynnych jakie są spotykane i używane na polskim rynku. Są to: olej napędowy, benzyna, LPG oraz biopaliwa. Na wstępie warto zaznaczyć, że w porównaniu z początkiem XXI wieku, kiedy IH ruszała z kontrolami wynik był o wiele gorszy. Wówczas norm jakościowych nie spełniała niemal co trzecia próbka. Teraz zastrzeżenia budzi co najwyżej jedna na pięćdziesiąt pobranych do badań prób.

Największa zmiana nastąpiła po 2016 roku. Od tego czasu nieprawidłowości co roku nie przekraczają 4% kontrolowanych paliw. 

Odchodzi legenda motoryzacji. Właśnie zakończono jego produkcjęOdchodzi legenda motoryzacji. Właśnie zakończono jego produkcjęMichał Górecki

Czy monitorowanie jakości paliw coś daje?

W ocenie szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, znaczna poprawa jakości paliw jest efektem systematycznych działań Inspekcji Handlowej. 

Co ciekawe, nieprawidłowości znacznie rzadziej dotyczą benzyny niż oleju napędowego. 

Jak sprawdzić jakość paliwa?

UOKiK wyjaśnia, że kontrola jakości paliw odbywa się według dwóch scenariuszy. Pierwszy polega na losowym wybieraniu stacji paliw, na których pobierane są próbki. Drugi to odpowiedź na skargi oraz informacje przekazywane przez organy ścigania. Na cenzurowanym są także te stacje, które już zaliczyły udokumentowaną „wpadkę” z jakością oferowanego paliwa. 

Co ważne, kontrole nie dotyczą tylko samych stacji paliw, ale także producentów, hurtowników, firmy magazynujące itp. 

Gdzie najwięcej nieprawidłowości na stacjach paliw?

W przypadku losowych kontroli, najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w następujących województwach: kujawsko-pomorskie (3,17%), warmińsko-mazurskie (2,22%) i pomorskie (1,59 %).

W przypadku kontroli tych przedsiębiorców, którzy zostali wytypowani na podstawie danych z policji lub skarg samych kierowców, najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwach: śląskim (14,58%), opolskim (14,29%), warmińsko-mazurskim (11,54%) oraz kujawsko-pomorskim (10%).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.