Do Turcji bez paszportu. Dowód osobisty wystarczy!

Chcesz jechać do Turcji, ale nie masz ważnego paszportu? Nie musisz się spieszyć z wyrobieniem dokumentu! Właśnie zaczyna obowiązywać decyzja Prezydenta Turcji, na mocy której obywatele Polski mogą wjechać do tego kraju na podstawie dowodu osobistego!

Do Turcji bez paszportu. Dowód osobisty wystarczy!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 kwietnia 2022

Do Turcji bez paszportu – od kiedy?

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy przybywają do Turcji w celach turystycznych oraz tranzytowych są zwolnieni nie tylko z obowiązku wizowego, ale mogą przekraczać granicę tego kraju na podstawie polskiego dowodu osobistego – informuje Ambasada RP w Ankarze

Jak długo w Turcji na dowodzie osobistym?

Jeśli spełniamy warunek pobytu turystycznego lub tranzytowego, możemy przebywać w Turcji na podstawie dowodu osobistego nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni. To oznacza, że w przypadku wakacji na Riwierze Tureckiej, dowód osobisty w zupełności nam wystarczy.

Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?Martyna Kowalska

Wyjazd do Turcji w celach innych niż turystyczny i tranzytowy

Jeżeli wybieramy się do Turcji w innych, niż wymienione celach, będzie potrzebny paszport lub paszport tymczasowy. W takiej sytuacji warto zapoznać się z oficjalną informacją na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja.

Wjazd do Turcji bez paszportu – podstawa prawna

Podstawą prawną wjazdu do Turcji na podstawie polskiego dowodu osobistego jest wydana zaledwie w poniedziałek, 18 kwietnia 2022 r. Decyzja nr 5423 Prezydenta Republiki Turcji, która obowiązuje od 19 kwietnia 2022 roku. 

Przypomnijmy, jeszcze kilka lat temu wjazd do Turcji związany był z koniecznością zakupu na przejściu granicznym wizy, która w formie niewielkiej naklejki była umieszczona w paszporcie obywatela Polski. Obecnie sam paszport, w większości przypadków będzie jedynie fakultatywnym dokumentem uprawniającym do wjazdu do tego kraju. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!