Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?
Zdarzają się nagłe sytuacje, w których brak ważnego paszportu może spowodować ogromne problemy. Zagubienie dokumentów, niewyrobienie na czas nowego dokumentu, pilny i nieplanowany wyjazd służbowy – to tylko niektóre z nich. Na szczęście, polskie prawo przewiduje wyrobienie dokumentu (czasem w ekstremalnie krótkim czasie), który otworzy nam – pod pewnymi warunkami – granicę państwa i uratuje z opresji.
- Martyna Kowalska
- /
- 11 lipca 2019
Zgubiłem dokumenty w Polsce, muszę wracać do Anglii – co robić?
Na początek poznajcie pana Mateusza. Ma trzydzieści pięć lat. Od dwóch pracuje pod Londynem. Podczas krótkiego pobytu w Polsce, prawdopodobnie jeszcze na lotnisku w Łodzi, zgubił portfel, w którym miał dowód osobisty i prawo jazdy. Paszportu nie posiada, bo przecież nie potrzebuje. Za cztery dni musi być z powrotem w Anglii, bo inaczej zwolni go szef. Bez dowodu osobistego, o podróży powrotnej do Wielkiej Brytanii może zapomnieć. Beznadziejna sytuacja, prawda? Fakt, ale nie bez wyjścia. Życzliwa osoba powiedziała panu Mateuszowi o możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, na który czeka się nieporównywalnie krócej niż na nowy dowód i… jak się okazało wybroniła go z poważnych kłopotów! To tylko jeden z przykładów, kiedy taki dokument jest niezwykle potrzebny – podobnych historii opowiadanych w biurach paszportowych jest znacznie więcej!
Wysyłanie ważnych dokumentów pocztą. Jak wysłać ważne dokumenty? Michał Górecki
Jak długo czeka się na paszport tymczasowy?
Czas oczekiwania na paszport tymczasowy jest dużo krótszy niż w przypadku zwykłego paszportu czy dowodu osobistego. Praktyka pokazuje, że w szczególnych sytuacjach dokument jest do odbioru już następnego dnia po złożeniu wniosku lub maksymalnie w ciągu kilku dni. Urzędnicy udzielający informacji w tej sprawie ograniczają się zazwyczaj do odpowiedzi: dokument będzie tak szybko jak to tylko możliwe.
Kiedy przysługuje paszport tymczasowy?
Niestety, na początek zła wiadomość dla części osób, które liczą na dobrodziejstwa paszportu tymczasowego. Jeżeli powodem wyrobienia dokumentu są wykupione zagraniczne wczasy, a przez własną nieuwagę nie zauważyliśmy, że nasz dotychczasowy dokument stracił lub za chwilę straci ważność, nie jesteśmy uprawnieni według ustawy do wnioskowania o taki paszport.
Ustawa z dnia 13 lipca 2006 roku (z późniejszymi zmianami) o dokumentach paszportowych precyzyjnie określa katalog osób, które mogą uzyskać taki dokument. Zgodnie z jej zapisami mogą się o niego ubiegać:
- osoby przebywające za granicą, na czas oczekiwania przez nie na doręczenie paszportu sporządzonego w RP,
- osoby przebywające czasowo w Polsce i za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu,
- osoby przebywające w Polsce i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny,
- osoby przebywające w Polsce i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową,
- osoby, od których pobranie odcisków palców (niezbędnych w przypadku paszportu biometrycznego) jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy.
Ponadto, prawo dopuszcza możliwość wydania paszportu tymczasowego z urzędu osobom przebywającym za granicą, które nie posiadają dokumentu paszportowego, jeżeli przemawiają za tym ważne okoliczności.
SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ:
- Co wiesz o jeździe na rowerze?
- Quiz wiedzy o zwrotach towarów. Co o nich wiesz?
- Grill, plaża, cisza nocna, czyli Polak na urlopie
Czy z paszportem tymczasowym przekroczę każdą granicę państwową?
Zasadniczym ograniczeniem paszportu tymczasowego jest brak zapisanych na nim danych biometrycznych, a to może rodzić pewne problemy przy przekraczaniu granicy. Niestety, są państwa, które mogą nie wpuścić na swoje terytorium posiadacza paszportu tymczasowego. Warto wcześniej sprawdzić informacje znajdujące się na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dedykowanej podróżującym — SPRAWDŹ TUTAJ . Dobrym pomysłem jest także skontaktowanie się z polskim konsulatem w kraju, do którego planujemy wyjazd.
Jak długo ważny jest paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy z reguły ważny jest nie dłużej niż rok od daty jego wydania. Wszystko zależy od okoliczności i powodów, z jakich wnioskujemy o dowód. Niezależnie od tego, na jak długo mamy wystawiony taki dokument, powinniśmy postarać się o wyrobienie normalnego paszportu biometrycznego, kiedy tylko będziemy mieli taką możliwość. Informacja o terminie ważności znajduje się w dokumencie.
Jak uzyskać paszport tymczasowy?
Osoba potrzebująca takiego dokumentu, powinna w pierwszej kolejności zgłosić się do dowolnego punktu paszportowego lub jeśli wymaga tego sytuacja — do polskiego konsulatu.
Jeżeli przebywamy za granicą i nie mamy szans na osobiste stawienie się w konsulacie (np. duża odległość, problemy zdrowotne, problemy z transportem) powinniśmy wysłać do konsula wniosek z prośbą o możliwość przesłania wniosku o wydanie paszportu pocztą lub za pośrednictwem firmy kurierskiej.
W przypadku dzieci, wniosek musi być złożony przez oboje rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd. Istnieje możliwość złożenia wniosku przez jednego z rodziców, pod warunkiem udzielenia przez drugiego pisemnej zgody. Nie może być to jednak upoważnienie „spisane na kolanie” — zgoda musi być podpisana osobiście w punkcie paszportowym, konsulacie lub w obecności notariusza. W grę wchodzi także inny punkt paszportowy czy konsulat. Czyli rodzic mieszkający np. w Irlandii może udzielić takiej zgody w polskim konsulacie i przekazać rodzicowi, który ubiega się o paszport w Warszawie, Łodzi czy Kielcach.
Co ciekawe, każde dziecko, które ukończyło piąty rok życia musi być obecne podczas składania wniosku.
Gdzie złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego
Taka możliwość istnieje w dowolnym punkcie paszportowym. W przypadku osób znajdujących się na terenie Polski, informacje o adresach znaleźć można na internetowych stronach wszystkich szesnastu urzędów wojewódzkich. Osoby przebywające poza granicami kraju muszą się udać do polskiego konsulatu. Ich lista jest dostępna na stronie MSZ.
Jak odebrać paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy można odebrać w tym samym miejscu, w którym wcześniej złożyliśmy wniosek. Dokument dziecka może odebrać jeden z rodziców lub prawnych opiekunów. Osoby przebywające za granicą mogą złożyć u konsula wniosek o przesłanie paszportu drogą pocztową lub za pomocą firmy kurierskiej.
Ile kosztuje paszport tymczasowy
Tu pozytywne zaskoczenie! Okazuje się, że dokument, który w wielu sytuacjach może okazać się na wagę złota kosztuje… 30 złotych – jeśli złożymy wniosek w Polsce. W przypadku konsulatów, koszt wyrobienia takiego paszportu poznamy kontaktując się z placówką dyplomatyczną w kraju, w którym chcemy otrzymać paszport.
Jak wyrobić paszport? Michał Górecki
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.