1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku
Do 2028 roku w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” dofinansowane zostaną inwestycje na ponad 1.200 kilometrach linii kolejowych – informuje ministerstwo infrastruktury.
- Michał Górecki
- /
- 20 kwietnia 2022
Kolej a wykluczenie komunikacyjne
Rząd konsekwentnie przedstawia argument tworzenia siatki połączeń, które ułatwią połączenia mniejszych ośrodków z miastami wojewódzkimi, a także relacji międzyregionalnych. Projekty, które mają być zrealizowane do 2028 roku przeszły przez „sito” weryfikacji m.in. pod kątem kryteriów: demograficzno-społecznego, środowiskowego, ekonomicznego, czy techniczno-eksploatacyjnego. Premier komentując program, mówił o „odbudowie i odtworzeniu” linii kolejowych. Nawiązał tym samym do realizowanego w latach 90-tych oraz na początku XXI wieku sukcesywnego likwidowania nierentownych lub wyeksploatowanych tras.
Wiele samorządów zwracało uwagę na fakt, że decyzje o zamknięciu tras znacznie pogorszyły jakość życia mieszkańców mniejszych miejscowości oraz pogarszało możliwości rozwoju, odcinając mieszkańców od możliwości dojazdu do szkół, czy miejsc pracy koleją.
Ile inwestycji w programie Kolej Plus?
Na przytoczoną liczbę 1200 kilometrów składają się 34 inwestycje związane z infrastrukturą kolejową. Projekty zlokalizowane są w 11 województwach: „trzy w województwie dolnośląskim, pięć w województwie lubelskim, jeden w województwie lubuskim, dwa w województwie łódzkim, cztery w województwie małopolskim, cztery w województwie mazowieckim, jeden w województwie opolskim, jeden w województwie podlaskim, siedem w województwie śląskim, jeden w województwie świętokrzyskim i pięć w województwie wielkopolskim” – wylicza w komunikacie resort infrastruktury. Pełną listę inwestycji można zobaczyć w załączniku znajdującym się pod komunikatem na stronie ministerstwa.
Więcej pieniędzy na inwestycje kolejowe
Rząd informuje, że budżet Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku zostanie powiększony 5,6 mld zł. To oznacza, że na wymienione inwestycje trafi z państwowej kasy 11 mld zł. To dość istotny zastrzyk pieniędzy do najpilniejszych inwestycji w kolej przedstawionych przez samorządy.
Aby było to możliwe, konieczna jest nowelizacja ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych z 8 września 2000 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.