fb

1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku

Do 2028 roku w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” dofinansowane zostaną inwestycje na ponad 1.200 kilometrach linii kolejowych – informuje ministerstwo infrastruktury.

1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 kwietnia 2022

Kolej a wykluczenie komunikacyjne

Rząd konsekwentnie przedstawia argument tworzenia siatki połączeń, które ułatwią połączenia mniejszych ośrodków z miastami wojewódzkimi, a także relacji międzyregionalnych. Projekty, które mają być zrealizowane do 2028 roku przeszły przez „sito” weryfikacji m.in. pod kątem kryteriów: demograficzno-społecznego, środowiskowego, ekonomicznego, czy techniczno-eksploatacyjnego. Premier komentując program, mówił o „odbudowie i odtworzeniu” linii kolejowych. Nawiązał tym samym do realizowanego w latach 90-tych oraz na początku XXI wieku sukcesywnego likwidowania nierentownych lub wyeksploatowanych tras. 

Wiele samorządów zwracało uwagę na fakt, że decyzje o zamknięciu tras znacznie pogorszyły jakość życia mieszkańców mniejszych miejscowości oraz pogarszało możliwości rozwoju, odcinając mieszkańców od możliwości dojazdu do szkół, czy miejsc pracy koleją. 

Ile inwestycji w programie Kolej Plus?

Na przytoczoną liczbę 1200 kilometrów składają się 34 inwestycje związane z infrastrukturą kolejową. Projekty zlokalizowane są w 11 województwach: „trzy w województwie dolnośląskim, pięć w województwie lubelskim, jeden w województwie lubuskim, dwa w województwie łódzkim, cztery w województwie małopolskim, cztery w województwie mazowieckim, jeden w województwie opolskim, jeden w województwie podlaskim, siedem w województwie śląskim, jeden w województwie świętokrzyskim i pięć w województwie wielkopolskim” – wylicza w komunikacie resort infrastruktury. Pełną listę inwestycji można zobaczyć w załączniku znajdującym się pod komunikatem na stronie ministerstwa

Więcej pieniędzy na inwestycje kolejowe 

Rząd informuje, że budżet Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku zostanie powiększony 5,6 mld zł. To oznacza, że na wymienione inwestycje trafi z państwowej kasy 11 mld zł. To dość istotny zastrzyk pieniędzy do najpilniejszych inwestycji w kolej przedstawionych przez samorządy. 

Aby było to możliwe, konieczna jest nowelizacja ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych z 8 września 2000 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!