Podróż bez prawa jazdy pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Potężny mandat!

Ten mandat musiał zaboleć – i taka była intencja ustawodawcy. 27-latek, który podróżował niedopuszczonym do ruchu samochodem, w dodatku bez uprawnień do prowadzenia pojazdów zapłaci jedną z najwyższych kar, jakie może wlepić drogówka. Ile kosztuje taka drogowa samowolka?

Podróż bez prawa jazdy pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Potężny mandat!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 maja 2022

Mandat za jazdę samochodem niedopuszczonym do ruchu

Mundurowi pracujący w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zatrzymali do kontroli na jednej z głównych ulic tego miasta mężczyznę prowadzącego samochód osobowy marki BMW.

Kierowca nie miał przy sobie żadnych dokumentów, co na dobrą sprawę nie jest jeszcze niczym podejrzanym. Można przecież prowadzić auto, nie posiadając przy sobie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. Problem w tym, że mężczyzna nigdy nie miał prawa jazdy, a jego auto, nie powinno w ogóle wyjechać na polski drogi.

Jaka kara za próbę przekupienia policjanta drogówki?Jaka kara za próbę przekupienia policjanta drogówki?Martyna Kowalska

Taryfikator mandatów a jazda bez uprawnień

Za sprawą nowoczesnego systemu, policjanci są w stanie bardzo szybko zweryfikować dane pojazdu oraz kierowcy. Dość szybko okazało się, że 27-letni mieszkaniec Legnicy, nie ma prawa jazdy. Z kolei jego samochód został wyrejestrowany w grudniu 2018 roku na terenie Niemiec i do tej pory, nie został zarejestrowany na terenie Polski, ani w żadnym innym kraju. 

5000 zł mandatu – za co?

W związku z powyższym 27-letni mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych za kierowanie pojazdem, który nie miał prawa wyjechać na polskie drogi.

Trzeba przyznać, że legniczanin miał... dużo szczęścia. Gdyby wspominanym autem spowodował kolizję lub wypadek, skutki finansowe lekceważenia prawa byłyby znacznie wyższe. Musiałby bowiem z własnej kieszeni zapłacić za likwidację skutków zdarzenia. 

Z pewnością nie mógłby liczyć na pomoc żadnego ubezpieczyciela. Warto dodać, że często likwidacja skutków niepozornej na pierwszy rzut oka kolizji przekraczają 10 tysięcy złotych. Jeśli doszłoby do wypadku z poszkodowanymi, mógłby odczuwać skutki swojej lekkomyślności do końca życia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!