Jaka kara za próbę przekupienia policjanta drogówki?
Próba przekupienia policjanta drogówki może zakończyć się wieloletnią odsiadką. Mimo surowych kar nie brakuje kierowców, którym wydaje się, że mogą „załatwić” z funkcjonariuszem łagodnie potraktowanie. Są w błędzie. Przekonał się o tym niedawno mieszkaniec Milicza na Dolnym Śląsku.

- Martyna Kowalska
- /
- 27 kwietnia 2022
Kara za próbę wręczenia łapówki
Policjanci z Milicza zatrzymali pijanego kierowcę, który wierzył, że uniknie kary za drogowe przestępstwo, jeśli odpowiednio przekupi funkcjonariuszy.
Rzecz jasna był w błędzie! Mężczyzna trafił do aresztu. Za próbę korupcji grozi mu nawet 10 lat więzienia! Dla porównania jazda po pijanemu grozi trzyletnią odsiadką.
Próba przekupienia policjanta
Omawiana sytuacja miała miejsce w miniony poniedziałek, 25 kwietnia. Wszystko zaczęło się od rutynowej, porannej kontroli drogowej. W jej trakcie policja zatrzymała samochód Peugeot, który prowadził 38-latek. Jak się okazało, mężczyzna był kompletnie pijany. W jego organizmie stwierdzono 2,8 promila alkoholu.
Kierowca nie zważając na prawo, wyjął trzy banknoty o nominale 200 złotych, licząc, że przekona w ten sposób policjantów do zaniechania dalszych czynności służbowych. W tym momencie 38-latek dowiedział się, że… właśnie dopuścił się kolejnego przestępstwa zagrożonego wieloletnim więzieniem. Mężczyzna trafił do aresztu i stracił prawo jazdy. Samochodem musiała zaopiekować się inna osoba wskazana przez zatrzymanego.
Jaka kara grozi za ucieczkę przed kontrolą drogową?Martyna Kowalska
Przestępstwo o charakterze korupcyjnym
Na dalsze czynności trzeba było poczekać aż do chwili, w której mężczyzna będzie już trzeźwy. Jak informuje policja z Milicza - „Za przestępstwo polegające na próbie wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom policji w zamian za odstąpienie od wykonania czynności służbowych podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna poniesie także konsekwencje prawne, związane z kierowaniem samochodem będąc w stanie nietrzeźwości, za co, oprócz kary pobawienia wolności, grozi także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.