Jaka kara za próbę przekupienia policjanta drogówki?

Próba przekupienia policjanta drogówki może zakończyć się wieloletnią odsiadką. Mimo surowych kar nie brakuje kierowców, którym wydaje się, że mogą „załatwić” z funkcjonariuszem łagodnie potraktowanie. Są w błędzie. Przekonał się o tym niedawno mieszkaniec Milicza na Dolnym Śląsku.

Jaka kara za próbę przekupienia policjanta drogówki?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 kwietnia 2022

Kara za próbę wręczenia łapówki

Policjanci z Milicza zatrzymali pijanego kierowcę, który wierzył, że uniknie kary za drogowe przestępstwo, jeśli odpowiednio przekupi funkcjonariuszy. 

Rzecz jasna był w błędzie! Mężczyzna trafił do aresztu. Za próbę korupcji grozi mu nawet 10 lat więzienia! Dla porównania jazda po pijanemu grozi trzyletnią odsiadką. 

Próba przekupienia policjanta

Omawiana sytuacja miała miejsce w miniony poniedziałek, 25 kwietnia. Wszystko zaczęło się od rutynowej, porannej kontroli drogowej. W jej trakcie policja zatrzymała samochód Peugeot, który prowadził 38-latek. Jak się okazało, mężczyzna był kompletnie pijany. W jego organizmie stwierdzono 2,8 promila alkoholu. 

Kierowca nie zważając na prawo, wyjął trzy banknoty o nominale 200 złotych, licząc, że przekona w ten sposób policjantów do zaniechania dalszych czynności służbowych. W tym momencie 38-latek dowiedział się, że… właśnie dopuścił się kolejnego przestępstwa zagrożonego wieloletnim więzieniem. Mężczyzna trafił do aresztu i stracił prawo jazdy. Samochodem musiała zaopiekować się inna osoba wskazana przez zatrzymanego. 

Jaka kara grozi za ucieczkę przed kontrolą drogową?Jaka kara grozi za ucieczkę przed kontrolą drogową?Martyna Kowalska


Przestępstwo o charakterze korupcyjnym

Na dalsze czynności trzeba było poczekać aż do chwili, w której mężczyzna będzie już trzeźwy. Jak informuje policja z Milicza - Za przestępstwo polegające na próbie wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom policji w zamian za odstąpienie od wykonania czynności służbowych podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna poniesie także konsekwencje prawne, związane z kierowaniem samochodem będąc w stanie nietrzeźwości, za co, oprócz kary pobawienia wolności, grozi także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!