Jaka kara grozi za ucieczkę przed kontrolą drogową?

Osoba, która zdecyduje się na ucieczkę przed kontrolą drogową, popełnia przestępstwo. Za taki czyn można trafić nawet do więzienia. Jaka kara grozi takim kierowcom? Odpowiadamy.

Jaka kara grozi za ucieczkę przed kontrolą drogową?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 marca 2022

Kara za ucieczkę przed kontrolą drogową

Spektakularne ucieczki przed drogówką kojarzą się głównie z amerykańskimi filmami sensacyjnymi lub filmikami rejestrowanymi głównie przez policję w USA i publikowanymi ku przestrodze. Jak pokazuje jednak doświadczenie, podobne sceny nie są obce również polskiej policji, o czym świadczy niedawne wydarzenie z powiatu kwidzyńskiego w wojewódzkie pomorskim. Tam do policyjnego aresztu trafiła 24-latka z Kwidzyna, która najpierw przekroczyła prędkość w terenie zabudowanym, zatrzymała się do kontroli, a następnie… zdecydowała o ucieczce. 

Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?Mikołaj Frączak

Policyjny pościg za kierowcą – konsekwencje

Rzecz działa się pod koniec marca. Policjanci w miejscowości Gardeja najpierw zatrzymali do kontroli skodę prowadzoną przez młodą kierującą. Kobieta przekroczyła prędkość w terenie zabudowanym o 21 km/h. Chwilę później funkcjonariusze musieli rozpocząć pościg, bowiem 24-latka postanowiła… uciec z miejsca kontroli. Wcześniej robiła problemy z podaniem swoich danych osobowych. 

Mimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kobieta nie chciała zatrzymać się i kontynuowała ucieczkę. Zdrowy rozsądek przyszedł dopiero kilka kilometrów dalej, kiedy kierująca doszła do wniosku, że dalszy rajd pomorskimi ulicami nie ma sensu. Badanie alkomatem wykazało że kobieta była trzeźwa, jednak policjanci podejrzewali, że może być pod wpływem środków odurzających. Przeprowadzono badanie pod kątem obecności narkotyków. W mieszkaniu policjanci wykryli niewielkie ilości marihuany. 

Jaka kara za ucieczkę przed policją?

Od czerwca 2017 roku niezatrzymanie się do kontroli mimo wydanych poleceń przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych przez osobę uprawnioną i kontynuowanie jazdy JEST PRZESTĘPSTWEM. Kierowca, który ucieka przed Policją musi liczyć się z karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W grę wchodzi także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów od roku do nawet 15 lat!

Kierująca z Kwidzyna usłyszała już zarzuty przekroczenia prędkości, niezatrzymania się do kontroli oraz posiadanie narkotyków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!