Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?

Nawet 1500 złotych może kosztować zanieczyszczenie drogi, które może mieć wpływ na utrudnienia w ruchu lub sprowadzać na innych kierowców niebezpieczeństwo – przypomina policja. Niestety, wczesną jesienią drogi publiczne są często zanieczyszczane przez sprzęt rolniczy wykorzystywany w czasie prac polowych.

Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 października 2021

Pozostawianie błota na asfalcie

Zarówno na trasach lokalnych jak i drogach krajowych, nietrudno znaleźć miejsca, gdzie asfalt jest zanieczyszczony ziemią i błotem naniesionym przez sprzęt rolniczy. Zgodnie z przepisami, taki czyn jest wykroczeniem, za które można słono zapłacić.

Jak relacjonuje policj,a w ostatnich dniach funkcjonariusze ze strzelińskiej komendy musieli interweniować w miejscowości Wiązów, gdzie poważnie zanieczyszczona została droga krajowa nr 39. Błoto i ziemia z pól na asfalcie może poważnie zagrozić bezpieczeństwu ruchu. M.in. grozi znacznym wydłużeniem drogi hamowania, co jest szczególnie groźne w okolicach skrzyżowań oraz ostrych zakrętów. 

Odmowa przyjęcia mandatu drogowego. Co dalej się dzieje?Odmowa przyjęcia mandatu drogowego. Co dalej się dzieje?Anna Malinowska

Zanieczyszczenie drogi – poważne utrudnienia

W omawianym przypadku z drogi krajowej nr 39 utrudnienia były tak duże, że drogówka na czas usuwania błota z nawierzchni musiała wprowadzić ruch wahadłowy. Nie chodziło tu wyłącznie o względy estetyczne, ale o poważne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Niestety, to nie jedyny przypadek w ostatnim czasie, w którym doszło do poważnego zanieczyszczenia jezdni, na ważnej trasie o znaczeniu krajowym.

Ustalenie sprawcy zanieczyszczenia drogi

Jak relacjonuje policja w Strzelinie - „w toku wykonywanych czynności mundurowi wytypowali sprawcę, który usłyszy zarzut z . 91 Kodeksu Wykroczeń w myśl, którego »kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych«”

Z informacji policji wynika, że podobne zgłoszenia docierają do komend w całym kraju. Funkcjonariusze apelują, aby po zakończonych pracach polowych właściwie zadbać o stan drogi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!