Niemal 90 tys. zł - tyle kosztowała ją randka online
Kierujmy się ograniczonym zaufaniem do nowo poznanych osób, zwłaszcza na portalach społecznościowych czy randkowych. Nikomu nie należy przekazywać haseł ani pinów do kont bankowych — taka nauka płynie z sytuacji, w której znalazła się 22-letnia kobieta.
- Monika Świetlińska
- /
- 4 października 2021
Nie wiesz, kto jest po drugiej stronie
Młoda mieszkanka Lubina (województwo dolnośląskie) poznała za pośrednictwem portalu randkowego 23-letniego mężczyznę. - Przez kilka tygodni oszukiwał młodą kobietę, bez skrupułów wykorzystując jej stan zdrowia. Ta uwierzyła w jego dobre intencje — przekazuje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.
Przekazała hasła do konta obcej osobie
22-latka przekazała mu dostępy do haseł bankowych. - Używając jej telefonu komórkowego, systematycznie przelewał na swoje konto gotówkę. Łącznie 23-latek wyłudził 89 tysięcy złotych, stanowiących oszczędności młodej kobiety oraz zaciągnięty przez niego kredyt na dane pokrzywdzonej. Ponadto, podejrzany przywłaszczył należący do lubinianki głośnik o wartości 2 tysięcy złotych, a także kupił dla siebie telefon o wartości około 3 tysięcy złotych, oczywiście za pieniądze młodej kobiety - informuje wrocławska KWP.
Padłeś ofiarą oszustwa w sieci? Podpowiadamy, co trzeba zrobićMikołaj Frączak
Gdy wreszcie zorientowała się, że z jej konta regularnie znikają pieniądze, zapytała wybranka, co właściwie się dzieje. Przekonywał ją cały czas, że pieniądze te zainwestował i że na pewno zostaną one pomnożone. Zamiast tego, oszczędności nadal znikały z konta, a obiecane zyski z inwestycji nie pojawiały się.
Lubinianka poprosiła o pomoc policję
- Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Lubinie szybko namierzyli podejrzanego. Został zatrzymany i trafił do policyjnej celi, a następnie doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut oszustwa - dodaje wrocławska komenda.
Prokurator Rejonowy w Lubinie nałożył na mieszkańca powiatu lubińskiego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. złotych. Jak zaznaczają funkcjonariusze, do tej chwili udało się im odzyskać 35 tysięcy złotych, które pokrzywdzona kobieta już odzyskała.
Czy odzyska resztę pieniędzy?
Nadal jednak trwają prace nad odzyskaniem pozostałych 54 tys. zł. Czy to się uda? Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna część pieniędzy przeznaczył na alkohol i imprezy.
Pamiętajmy
Jakie sygnały nowo poznanej w sieci osoby powinny wzbudzić Twoją czujność?
Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!Anna Malinowska
1. Na portalu dodaje zamiast swojego — zdjęcie znanej osoby, zdjęcie ściągnięte z internetu bądź wcale nie dodaje.
2. Opis osoby jest nietypowy, podejrzany, np. w innym języku lub nieumiejętnie przetłumaczony.
3. Nowo poznana osoba prosi o pomoc finansową np. na leczenie najbliższej osoby czy np. brak funduszy na powrót do Polski.
4. Prosi o podanie prywatnych danych, by rozmowę na czacie szybko zamienić np. na wiadomości pocztowe.
5. Nie pyta, co u Ciebie słychać, jak się czujesz, skupia uwagę na swojej osobie.
6. Unika spotkania w rzeczywistości.
7. Mówi dosyć niespójnie, te same historie opowiada na różne sposoby, opowiada na swój temat w kilku różnych wersjach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.