Jak zgłosić niebezpieczne treści dla dzieci w internecie?

Internet to świetnie narzędzie ułatwiające komunikację, rozwój zainteresowań oraz umożliwiający fantastyczną zabawę. Niestety jest to jedna strona medalu. W sieci znajdziemy wiele stron i treści, które są nieodpowiednie dla dzieci. Niestety, są też powszechnie dostępne. Można je zgłosić do zespołu ekspertów Dyżurnet działającego przy NASK. Jak to zrobić?

Jak zgłosić niebezpieczne treści dla dzieci w internecie?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 października 2021

Zgłoszenia niebezpiecznych treści

Ten adres https://dyzurnet.pl/zglos-nielegalne-tresci powinni zapisać sobie w zakładce „ulubione”, rodzice, którzy z troską interesują się tym, na jakie strony internetowe wchodzą ich pociechy w światowej sieci. Zanim jednak przejdziemy do funkcjonalności formularza, zacznijmy od generalnej uwagi, na jaką zwracają uwagę twórcy narzędzie Dyżurnet. „Jeśli chcesz zgłosić potencjalną próbę samobójczą lub inne zagrożenie zdrowia i życia, skontaktuj się z numerem alarmowym 112 bądź skorzystaj z aplikacji Alarm112 – czytamy w serwisie. 

To ważne, bowiem często to jedyna właściwa droga skutecznego działania, kiedy potrzebna jest natychmiastowa interwencja. Czasem nie ma innego wyjścia. 

Co to jest efekt FOMO?Co to jest efekt FOMO?Mikołaj Frączak


Formularz do zgłaszania niebezpiecznych treści

W każdym innym przypadku można skorzystać z podanego wyżej linku, by dosłownie w kilku krokach zgłosić miejsce niebezpiecznych treści w sieci. 

W pierwszym kroku zostaniemy poproszeni o wybranie odpowiedniej kategorii (rodzaju treści). Następnie wpisujemy adres niebezpiecznej strony i redagujemy krótki opis. Zamieszczamy w nim nasze uwagi na temat witryny, która wzbudziła nasz niepokój. Opis jest jednak polem nieobowiązkowym. Potem, jeśli chcemy, możemy podać naszego maila do kontaktu. Nie jest to jednak wymagane. 

Zgłaszanie niebezpiecznych treści a wtyczki

Dyżurnet zachęca, by osoby zgłaszające tego typu treści korzystały z wprowadzonych przez ekspertów tego serwisu wtyczek, które pozwalają na łatwiejszy i bardziej efektywny sposób zgłaszania nielegalnych stron. „Wysyłanie zgłoszeń za jej pomocą jest szybsze, łatwiejsze, daje również możliwość przekazania naszemu Zespołowi tzw. refererra, czyli adresu strony, z której zostaliśmy przekierowani do witryny z nielegalnymi treściami.W sierpniu wprowadziliśmy nieco zmienioną wersję Wtyczki na obydwie, najpopularniejsze obecnie przeglądarki, czyli Chrome i Firefox” – czytamy na stronie Dyżurnet.

Co to jest Dyżurnet?

Dyżurnet.pl jest zespołem ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Działa on jako punkt kontaktowy służący do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.