Czym jest spoofing? Plaga nowej metody oszustów

Policja notuje coraz więcej przestępstw dokonywanych metodą spoofingu. To nic innego jak wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy przychodzącego połączenia, które pojawia się na wyświetlaczu odbierającego. Jak się okazuje, ludzie w ten sposób tracą czasem oszczędności życia. Jak to możliwe? Jak działa spoofing?

Czym jest spoofing? Plaga nowej metody oszustów
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 października 2021

Zasada ograniczonego zaufania

Trzeba zapamiętać, że nie zawsze numer lub nazwa, jaka pojawia nam się na wyświetlaczu telefonu, rzeczywiście identyfikuje osobę nawiązującą połączenie. Tak, brzmi to dziwnie, ale zastosowanie zasady ograniczonego zaufania w przypadku odbierania połączeń przychodzących, może naprawdę ocalić nas przed podstępem złodziei i oszustów. 

Samo odebranie takiego połączenia o niczym oczywiście nie przesądza. Kluczowe jest to, jak potoczy się rozmowa. Oszuści stosują przeróżne podstępy, aby wyłudzić od odbiorcy dane osobowe, które później zostaną wykorzystane np. w celu opróżnienia bankowego konta, lub zawarcia niekorzystnych umów. Oczywiście ofiara dowiaduje się o tym niestety po czasie.

Przykłady oszustwa spoofingu

Jedną z pierwszych głośnych spraw z ostatnich miesięcy, w której oszuści posłużyli się mechanizmem spoofingu, były próby podszywania się pod… Urząd Ochrony Danych Osobowych. Pisaliśmy o tej sprawie w Dzienniku Prawnym w tym artykule.  Przestępcy podający się za pracowników UODO próbowali w ten sposób wyłudzić wrażliwe dane od swoich rozmówców. 

Niestety, równie dobrze, na wyświetlaczu naszego telefonu możemy zobaczyć nazwę naszego banku, instytucji zaufania publicznego lub… bliskiej osoby. Choćby z tego powodu policja apeluje o ostrożność i weryfikację dzwoniącego, na tyle, na ile jest to możliwe. 

Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!Anna Malinowska

Czy nie da się zablokować spoofingu?

Niestety, z punktu widzenia techniki, operatorzy telekomunikacyjni lub służby mogą jedynie bezradnie rozłożyć ręce. Przestępcy posługując się dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi są w stanie wprowadzić ręcznie dowolny numer, który pokaże się na wyświetlaczu osoby, z którą próbują nawiązać połączenie. Wszystko odbywa się w sieci i zablokowanie tego typu działań jest obecnie niemożliwe. 

Manipulacja przez telefon

Technologia spoofingu to jedno. Drugim problemem jest wykorzystanie różnego rodzaju mechanizmów socjotechnicznych, które pozwalają oszustom zmanipulować potencjalną ofiarę. Często niczego nie świadomą. 

Wyświetlenie się numeru banku, urzędu czy nawet policji sprawia, że osoby bezkrytycznie przyjmują wszystkie informacje, oraz udzielają odpowiedzi na każde pytanie. Dlatego tak ważna jest zasada ograniczonego zaufania. Czasem wystarczy prośba o telefon w późniejszym czasie. Jeśli rozmówca zacznie wywierać na nas presję czasu, możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z oszustem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!