Podejrzane medykamenty w salonie kosmetycznym

Kilkanaście opakowań medykamentów, które prawdopodobnie nie są dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej, odkryli policjanci w jednym z gabinetów kosmetycznych w Kielcach. W sprawie zatrzymano już dwie kobiety, które są podejrzewane nie tylko o obrót, ale także wykorzystanie preparatów bez odpowiednich zezwoleń.

Podejrzane medykamenty w salonie kosmetycznym
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 października 2021

Podejrzane substancje medyczne

Na trop podejrzanych substancji wykorzystywanych w jednym za gabinetów kosmetycznych trafili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. W trakcie czynności funkcjonariusze odkryli i zabezpieczyli łącznie kilkanaście opakowań medykamentów. W ocenie policjantów, wiele wskazuje na to, że preparaty były niedopuszczone do użytku na terytorium Unii Europejskiej. 

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Michał Górecki


Ustalenie legalności substancji

Jak informuje kielecka policja, policjanci wcześniej otrzymali informację o tym, że w konkretnym punkcie usługowym mogą być wykorzystywane medykamenty, których używanie w Unii Europejskiej jest zabronione. W wyniku przeszukania, udało się im ujawnić sześć opakowań, które zawierały fiolki, wypełnione nieznaną substancją. „Już wstępne sprawdzenie potwierdziło, że takie substancje są niedopuszczone do użytku” – napisała policja w komunikacie. Teraz medykamenty trafią do ekspertyzy w laboratorium.

Zarzuty dopiero po ekspertyzie laboratoryjnej

Wiadomo, że w związku z ujawnieniem medykamentów, policja zatrzymała dwie kobiety w wieku 36 oraz 23 lata. Jeśli badania potwierdzą wstępne ustalenia stróżów prawa, kobiety najpewniej usłyszą zarzuty.

Eksperci wielokrotnie apelowali, by w każdym z miejsc, gdzie przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi natury estetycznej, czy usługi kosmetyczne, dopytywać o pochodzenie oraz dopuszczenie do obrotu wykorzystywanych preparatów. Warto pamiętać, że stosowanie medykamentów niedopuszczonych do użytku, może w wielu przypadkach poważnie zagrażać zdrowiu. 

(Zdjęcie ilustracyjne) 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!