E-mail z Ministerstwa Finansów? Uważaj, to może być oszust!

To już kolejny przypadek, w którym oszuści podszywają się pod resort finansów. Trzeba przyznać, są w tym skuteczni, bowiem, mail rzeczywiście wygląda całkiem wiarygodnie. Na jaką pułapkę trzeba uważać? 

E-mail z Ministerstwa Finansów? Uważaj, to może być oszust!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 października 2021

Mail od administratora Portalu Podatkowego

Tym razem, do resortu finansów napłynęły informacje o oszustach, którzy wysyłają fałszywe maile, podając się za „administratora Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów” działającego pod adresem podatki.gov.pl. 

Niestety, osoby, które uwierzą w treść wiadomości i klikną podany link, mogą narazić się na spore niebezpieczeństwo.

Czym jest spoofing? Plaga nowej metody oszustówCzym jest spoofing? Plaga nowej metody oszustówMichał Górecki


Czym grozi kliknięcie linku fałszywego maila?

Ministerstwo Finansów informuje, że oszuści informują w mailu o „pomyłkowej dezaktywacji konta”. W treści fałszywych wiadomości można znaleźć np. taką treść: „Zauważamy, że ostatnio przez pomyłkę zażądałeś dezaktywacji konta e-mail, jeśli wiesz, że nie złożyłeś tego wniosku, anuluj teraz tutaj: (Kliknij tutaj, aby anulować). Jeśli nie, Twój e-mail zostanie zablokowany w ciągu 48 godzin".

Osoby, które pod wpływem impulsu, lub z ciekawości klikną w zamieszczony link mogą zainfekować swój komputer złośliwym oprogramowaniem. W przypadku otrzymania podejrzanego maila, w którym nadawca podaje się za pracownika Ministerstwa Finansów, odbiorcy proszeni są o kontakt mailowy i informację na adres [email protected].

Oszuści coraz częściej podszywają się pod fiskusa

Tego typu maile, w których rzekomym nadawcą są organy państwowe, czy urzędy to element socjotechnicznej gry. Przestępcy wiedzą, że tego typu informacje wywołują u odbiorców stres oraz szybką reakcję.

Tylko w tym roku, resort musiał kilka razy ostrzegać obywateli przed podobnymi działaniami cyberoszustów. Do tej pory były to m.in. maile z linkiem do formularzy „umożliwiających” szybszy zwrot podatku dochodowego. W tym przypadku działania polegały głównie na wyłudzaniu danych osobowych, które potem mogły być wykorzystane do działań przestępczych. 

Innym razem, przestępcy telefonowali do swoich potencjalnych ofiar i przedstawiali się jako pracownicy ministerstwa, Krajowej Administracji Skarbowej lub najbliższego urzędu skarbowego. Rozmowa prowadzona była w taki sposób, aby wyciągnąć od ofiary jak najwięcej wrażliwych danych osobowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!