Jak się chronić przed kradzieżą katalizatora? Co z ubezpieczeniem?

Olsztyn, Zielona Góra, Gdańsk – to tylko niektóre miasta, z których policja raportowała ostatnio o kradzieży katalizatorów. Zdaniem stróżów prawa, mamy prawdziwą plagę kradzieży tych cennych i drogich elementów układu wydechowego. Jak się przed tym chronić? 

Jak się chronić przed kradzieżą katalizatora? Co z ubezpieczeniem?
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 października 2021

Plaga kradzieży katalizatorów

Nie tak dawno w Dzienniku Prawnym opisywaliśmy przypadek ze Zgorzelca. Tam policja złapała nastolatka, który specjalizował się w kradzieży katalizatorów. Niestety bardzo często, trudno jest wykryć sprawców tego typu kradzieży. Uzbrojeni w szlifierki złodzieje, często grasują na nieoświetlonych parkingach. W ostatnim czasie stali się bardziej zuchwali i demontują te elementy również w innych, pozornie bardziej bezpiecznych miejscach.

Kradzieże katalizatorów – to już jest plagaKradzieże katalizatorów – to już jest plagaMichał Górecki

Jak się chronić przed kradzieżą katalizatora 

Policja radzi by zwracać uwagę gdzie parkujemy swój samochód. Jest duże prawdopodobieństwo, że w dobrze oświetlonym miejscu, blisko domów czy bloków mieszkalnych, złodzieje nie będą chcieli ryzykować wpadki na gorącym uczynku. Co ciekawe, w takich sytuacjach nie zawsze sprawdza się autoalarm, który złodzieje potrafią bardzo szybko wyłączyć lub zdeaktywować za pomocą różnych radiowych urządzeń.

Sprawdzają się jednak urządzenia do monitoringu floty, reagujące na przykład na uderzenie samochodu, czy szkodę parkingową. Często są dobrze ukryte i złodzieje nie są w stanie stwierdzić, czy dany pojazd posiada takie zabezpieczenie. Wówczas, na telefon właściciela przychodzi wiadomość o „potencjalnym niebezpieczeństwie”. Z uwagi na wysoką czułość takich urządzeń, są osoby, które wyłączają takie powiadomienia – zupełnie niesłusznie – mówi osoba zajmująca się zarządzaniem flotą w niewielkiej firmie.

Czy ubezpieczenia AC obejmuje kradzież katalizatora?

Niestety zakup katalizatora w miejsca skradzionego, to bardzo duży wydatek. Drogie są nie tylko nowe, ale także używane elementy, z uwagi na zawartość metali szlachetnych.

Co do zasady, ubezpieczenia AC zawierają możliwość wypłaty odszkodowania za kradzież części pojazdów np. kół czy katalizatora. Warto jednak dokładnie wczytać się w ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Koniecznie trzeba zapytać lub sprawdzić, jak dane towarzystwo ubezpieczeniowe definiuje takie określenia jak „części pojazdu” czy „wyposażenie samochodu”. 

Problem z tym może pojawić się w przypadku krótkoterminowych ubezpieczeń, które nie obejmują swoim zakresem ani kół, ani katalizatora. W przypadku rocznych polis raczej takiego zastrzeżenia nie ma. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!