Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we własnym ogrodzie. Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 października 2021

Niewybuchy to wciąż poważne zagrożenie

Może się wydawać, że skoro od czasów II wojny światowej minęło już wiele lat, problem niewybuchów już nie istnieje, a pozostająca w ziemi amunicja nie jest już groźna. Nic bardziej mylnego! W ostatnim czasie, w ciągu zaledwie doby policjanci z Międzyrzecza (Lubuskie) otrzymali informacje o dwóch niebezpiecznych pamiątkach z lat 1939-1945. W różnych miejscach.

Policjanci po specjalistycznym przeszkoleniu pirotechnicznym odpowiednio zabezpieczyli miejsce oraz wezwali saperów, którzy fachowo zajęli się znaleziskiem.

Okazało się, że odnalezione w pobliżu Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego niewybuchy to mina przeciwczołgowa oraz radziecki pocisk. Drugi z wymienionych odkrył spacerujący po lesie grzybiarz.

Co zrobić, jeśli znaleźliśmy zabytek archeologiczny?Co zrobić, jeśli znaleźliśmy zabytek archeologiczny?Michał Górecki


Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuchy?

Policja radzi, aby pod żadnym pozorem nie dotykać odnalezionych niewybuchów. Mimo upływu lat znajdujące się w nich materiały, w dalszym ciągu są niebezpieczne i grożą niekontrolowaną eksplozją. 

Nie wolno także zabierać tego typu pamiątek z miejsca odnalezienia. Nawet w ostatnich latach dochodziło do wielu sytuacji, w których miłośnicy militariów próbowali na własną rękę zabezpieczyć pociski lub je rozebrać. Często tego typu sytuacje kończyły się tragedią – śmiercią lub kalectwem.

Jak oznaczyć miejsce znalezienia niewybuchu?

O znalezisku warto w pierwszej kolejności poinformować policję oraz właściwie oznaczyć miejsce jego odnalezienia. Jeżeli mamy przy sobie telefon komórkowy z nawigacją, można określić dokładne współrzędne geograficzne takiego znaleziska. To ważne by funkcjonariusze, a później także saperzy, mogli dotrzeć we wskazane miejsce i unieszkodliwić niewybuch. 

Zdaniem historyków, w Polsce jest wiele miejsc, w których w ziemi spoczywa potężny arsenał materiałów wybuchowych. Często w tym kontekście wymieniane jest Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk, Ziemia Lubuska, a także Kielecczyzna czy województwo łódzkie. Tak naprawdę, z uwagi na szerokie działania wojenne, które obejmowały cały obszar naszego kraju, podobne znaleziska można znaleźć dosłownie wszędzie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!