fb

Kradzieże katalizatorów – to już jest plaga

Co chwilę, w różnych miejscach kraju, policjanci przyjmują zgłoszenia o kradzieży katalizatorów. Przestępcy wyspecjalizowali się przede wszystkim, w ich usuwaniu z leciwych samochodów. Łatwy dostęp i stosunkowo wysoka wartość tych elementów sprawiają, że wielu złodziei decyduje się na tego typu przestępstwa. 

Kradzieże katalizatorów – to już jest plaga
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 września 2021

Jak zachowuje się samochód po kradzieży katalizatora?

Wyobraź sobie, że jak co dzień rano siadasz za kierownicą swojego samochodu. Po odpaleniu, słyszysz bardzo głośną pracę silnika, a na desce rozdzielczej pojawia się charakterystyczna kontrolka „check engine”. Powodem takiej sytuacji może być właśnie kradzież katalizatora. Szczególnie jeśli zaparkowaliśmy samochód na ciemnym, niestrzeżony parkingu.

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/jedziesz-samochodem-do-niemiec-pamietaj-o-naklejce-ekologicznej

Jedziesz samochodem do Niemiec? Pamiętaj o naklejce ekologicznej!Jedziesz samochodem do Niemiec? Pamiętaj o naklejce ekologicznej!Martyna Kowalska

Czym jest katalizator samochodowy? 

Naukowcy nazywają ten element „reaktorem katalitycznym”. Jest to cześć układu wydechowego wszystkich współczesnych aut. Jego podstawową rolą jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, które wraz ze spalinami dostają się do atmosfery. Jego działanie polega na wymuszaniu reakcji substancji ze spalin z katalizatorem, którym najczęściej są szlachetne metale jak platyna, rod, czy pallad. 

Dlaczego kradną katalizatory?

Odpowiedź na to pytanie zawarte jest w ostatnim zdaniu poprzedniego akapitu. Chodzi o odzyskanie z tego elementu wspomnianych metali. Z kilku ton reaktorów katalitycznych można uzyskać około kilograma platyny. Złodziejom często nie chodzi jednak o tego rodzaju „skarby”. Zawartość metali szlachetnych sprawia, że zarówno nowe, jak i używane katalizatory są bardzo drogie. Po przejechaniu ok. 300 tys. kilometrów często wymagają wymiany, a to już koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Czy można zabezpieczyć się przed kradzieżą katalizatora?

Niestety, jeśli nie mamy własnego podwórka, garażu lub strzeżonego parkingu, zabezpieczenie przed kradzieżą katalizatora jest często wręcz niemożliwe. Uzbrojeni w szlifierki złodzieje, potrafią w krótkim czasie „obsłużyć” kilka samochodów z jednego parkingu. 

Czy sprawcy kradzieży katalizatorów udaje się wykryć?

Na szczęście co jakiś czas złodzieje katalizatorów wpadają w ręce policji. Ostatnio w Zgorzelcu funkcjonariusze zatrzymali nastolatka, który jest podejrzany o tego typu działania. Na podstawie dowodów postawiono mu dziewięć zarzutów. Wartość strat szacowana przez poszkodowanych sięgnęła prawie 15 tys. złotych. Amatorowi cudzej własności grozi za to nawet 5 lat więzienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!