Jedziesz samochodem do Niemiec? Pamiętaj o naklejce ekologicznej!

Choć podróżując do naszych zachodnich sąsiadów nie musimy myśleć o autostradowej winiecie jak w przypadku Czech czy Austrii, powinniśmy mieć na uwadze restrykcyjną politykę ochrony środowiska. Jedziesz samochodem do Niemiec? Pamiętaj o ważnym obowiązku — naklejce ekologicznej!

Jedziesz samochodem do Niemiec? Pamiętaj o naklejce ekologicznej!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 lipca 2019

Co to jest Umweltplakette?

Wiele samochodów sprowadzonych z Niemiec i zarejestrowanych w Polsce posiada na przedniej szybie „pamiątkę” po poprzednim właścicielu w formie okrągłej nalepki (najczęściej koloru zielonego). Wbrew obiegowym opiniom nie spełnia ona takiej samej roli, jak nasza hologramowa nalepka z numerem rejestracyjnym pojazdu. W tym przypadku to tzw. Umweltplakette, czyli rodzaj „przepustki” samochodu do obszarów miejskich oznaczonych znakiem „Uweltzone” — miejskiej strefy środowiskowej.

Najprościej rzecz biorąc, naklejka w zależności od koloru i oznaczenia liczbowego wskazuje, jaki poziom zanieczyszczenia generuje konkretny samochód. Naklejki obowiązują od 1 marca 2007 roku i zostały wprowadzone dla wszystkich samochodów: osobowych, autobusów, ciężarówek.

Jaka kara za brak naklejki ekologicznej w miastach?

Miasta i gminy w Niemczech we własnym zakresie określają, z jaką naklejką można wjechać do konkretnej strefy ekologicznej. Auta najbardziej zatruwające atmosferę mają ograniczone możliwości poruszania się po mieście. W wielu przypadkach obowiązuje ich zakaz wjazdu. Nieprzestrzeganie przepisów (wjazd lub parkowanie) wiąże się z karą w wysokości 80 euro. Do tego dochodzi opłata administracyjna wynosząca co najmniej 25 euro.

Największe miasta Niemiec zezwalają na wjazd jedynie z zieloną plakietką ekologiczną. Tak jest w przypadku Berlina, Monachium, Frankfurtu, miasta Zagłębia Ruhry i wielu innych.

Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipcaKierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca Dorota Kraskowska

Co oznaczają kolory na naklejce ekologicznej?

W przypadku samochodów dostępne są trzy rodzaje nalepek:

  • czerwona z cyfrą „2”
  • żółta z cyfrą „3”
  • zielona z cyfrą „4”

Im wyższa cyfra tym samochód mniej szkodzi środowisku. W przypadku samochodów osobowych, na zieloną „czwórkę” — czyli najbardziej ekologiczne oznaczenie mogą liczyć wszystkie auta z silnikiem benzynowym, jednak wyposażone w katalizator oraz diesle spełniające normę EURO4, czyli zarejestrowane po raz pierwszy po 1 stycznia 2006 roku.

Z ograniczeniami w ruchu w wielu miastach muszą się liczyć posiadacze żółtej „trójki” — czyli auta z silnikami wysokoprężnymi (diesel) z normą EURO3 i datą pierwszej rejestracji między 1 stycznia 2001a 31 grudnia 2005 roku.

Do wielu miast nie wjadą posiadacze czerwonej „dwójki” przeznaczonej dla diesli spełniających normę EURO2, zarejestrowanymi między 1 stycznia 1997 a 31 grudnia 2000 roku.

Diesle starsze oraz auta benzynowe bez katalizatora nie mają dedykowanej naklejki. Z góry mają zakaz wjazdu do wszystkich stref ekologicznych.

Aby sprawdzić, do której kategorii kwalifikuje się nasz samochód można wejść m.in. na niemiecką stronę jednego z dystrybutorów naklejek prowadzonej także w języku polskim poświęconą przepisom związanym z wprowadzeniem stref ekologicznych.

CZYTAJ TEŻ Co mogę zrobić ze swoim ciałem po śmierci?

CZYTAJ TEŻ Idealna lista na zakupy. Jak nie kupić za dużo?

Gdzie kupić naklejkę ekologiczną?

Koszt naklejki ekologicznej wynosi kilkadziesiąt złotych. Można ją zamówić przez internet. Tu cena będzie zależna m.in. od sposobu przesyłki (zazwyczaj do 99 zł w przypadku wysyłki kurierem).  Podobną ofertę mają także niektóre polskie stacje kontroli pojazdów. Punkty dystrybucyjne znajdziemy także w Niemczech, jednak musimy pamiętać o wpisaniu flamastrem numeru rejestracyjnego na specjalnym polu.

Czy naklejka ekologiczna po poprzednim właścicielu jest ważna?

Jeżeli jeździmy samochodem sprowadzonym z Niemiec, który posiada już naklejoną nalepkę ekologiczną nie będzie ona ważna. Każda etykieta posiada pole przeznaczone do wpisania numeru rejestracyjnego pojazdu. Naklejka z nieaktualnym numerem jest nieważna! W jej miejsce powinniśmy nakleić etykietkę o tym samym kolorze, jednak z aktualną polską rejestracją pojazdu.

Jak sprawdzić strefy ekologiczne przed wyjazdem do Niemiec?

Biorąc pod uwagę restrykcyjne przepisy niemieckie, przed wyjazdem za Odrę powinniśmy sprawdzić, jakie obostrzenia środowiskowe w swoich strefach ekologicznych posiadają miasta, do których zamierzamy wjechać. Jest to zalecane szczególnie właścicielom starszych samochodów bez zielonej naklejki. Aktualną listę stref wraz z kategoriami uprawniającymi do wjazdu znajdziemy na stronie Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska (Umwelt Bundesamt).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy autogaz będzie po 3 złote?
Samochód

Czy autogaz będzie po 3 złote?

Choć średnia cena gazu LPG, którym zasilanych jest wiele aut w Polsce, wynosi obecnie 2,80 zł za litr, nie brakuje stacji, gdzie przekroczyła ona 2,90 za litr. Ostatnio takie poziomy notowane były...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!