Idealna lista na zakupy. Jak nie kupić za dużo?

Nie chcesz marnować jedzenia i planujesz wydawać mniej. Oto kilka podstawowych zasad kupowania.

Idealna lista na zakupy. Jak nie kupić za dużo?
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 kwietnia 2019

Często zdarza się, że kupujemy całkiem niepotrzebne produkty. Efekt? Za dużo wydanych pieniędzy i wyrzucone jedzenie, którego nie jesteśmy w stanie zjeść. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak przygotować dobrą listę zakupów, głównie spożywczych. 

>>>Jak sprawdzić świeżość mięsa?

Dane europejskich organizacji zajmujących się ekologią wskazują, że wyrzucamy nawet 40 proc. jedzenia, które wcześniej kupiliśmy. Wszystko dlatego, że robimy nieprzemyślane i chaotyczne zakupy. Zanim więc wybierzesz się na zakupy, przygotuj się do tego. Jeśli sporządzić właściwie listę zakupów, będziesz w stanie kupić tyle jedzenie, ile będziesz w stanie zjeść przez kilka dni lub tydzień.

Idealna lista zakupów. Krótki poradnik

  1. Zrób przegląd szafek i lodówki – może akurat jakieś produkty zostały jeszcze z ostatnich zakupów. Sprawdź, czego masz za dużo, a co należy dokupić. Na liście zakupów wpisz tylko to, co jest Ci potrzebne. Sprawdzając stan swoich produktów spożywczych, zwróć uwagę na datę ważności.
  2. Oceń, jak często robisz zakupy – pamiętaj, że najlepiej smakują (i są najzdrowsze) świeże produkty. Jeśli w pobliżu swojego zamieszkania masz sklep, w którym możesz zaopatrywać się w żywność, nie kupuj zbyt wielu towarów na zapas! Owoce i warzywa można przechowywać zaledwie kilka dni, podobnie wędliny i nabiał.
  3. Ilość produktów dopasuj też do liczby domowników oraz tego, ile jedzą. Takie szacunki są przydatne szczególnie, jeśli chodzi o pieczywo i wędliny.
  4. Zwróć uwagę na preferencje domowników. Jeśli większość z nich nie lubi konkretnych produktów, nie kupuj ich wcale albo kup ich niewiele, zastępując je tym, co jest najbardziej ulubione. Porównuj ceny i korzystaj z promocji. Jeśli zrobisz listę zakupów, szukaj potrzebnych ci produktów, w tych sklepach, w których są one w najniższej cenie.

>>> Dodatki "E" w polskiej żywności

Wygodna lista zakupów

Przygotowując listę zakupów dobrze jest też posegregować potrzebne produkty. Stwórz odpowiednie grupy produktowe. Osobno wpisz pieczywo, mięso, produkty sypkie, owoce, a także chemię gospodarczą. Jeśli kupujesz sklepy w jednym konkretnym sklepie, przygotuj listę zgodnie z kolejnością, w jakiej produkty ułożone są na półce. Dzięki temu nie będziesz musiał się cofać po produkty, których zapomniałeś.

Żeby być jeszcze bardziej eko, zdecyduj się na torbę z materiału. Transport zakupów do domu w takiej torbie jest dla nich znacznie korzystniejszy niż np. w foliówce. Co istotne, taka torba jest wielokrotnego użytku. Dzięki temu oszczędzać po raz kolejny pieniądze.

>>> Uwaga na podróby żywności. Znane produkty na widelcu urzędników

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!