Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Ma zabezpieczać interesy kupującego i sprzedającego przy transakcji zbycia nieruchomości. Co to jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości
  • Iga Gradzka
  • /
  • 12 kwietnia 2019

Zakup nieruchomości warto poprzedzić umową przedwstępną sprzedaży. Umowa przedwstępna określa, na jakich warunkach będzie sprzedana nieruchomość.

>>> Sprawdź też: Idealna lista zakupów. Jak ją przygotować

Na początku warto wiedzieć, że podstawową cechą umowy przedwstępnej nieruchomości nie jest przeniesienie własności, ale określenie przyszłej daty, kiedy nieruchomość będzie przekazana. Umowa przedwstępna sprzedaży może też określić warunki, które powinny być spełnione, żeby można było zamknąć umowę. Jeśli podpisana jest umowa przedwstępna, to żadna ze stron nie może od niej odstąpić, chyba że mamy do czynienia z nieprzewidzianymi okolicznościami i umowa nie może zostać spełniona.

Po co umowa przedwstępna?

Wstępna umowa sprzedaży określa, na jakich warunkach zostanie sprzedana nieruchomość. Umowa przedwstępna jest rodzajem porozumienia, które pozwala każdej ze stron dobrze przygotować się do transakcji. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości koniecznie musi być przygotowana w formie pisemnej. Umowę tę muszą podpisać wszystkie strony transakcji.

Wzór umowy przedwstępnej

W umowie przedwstępnej sprzedaży powinniśmy zawrzeć przynajmniej pełne dane obu stron, wraz z ich adresami. Konieczne będzie też wpisanie adresu nieruchomości i jej opis prawny. W umowie musi też znaleźć się cena, jaka będzie do zapłacenia, a także metoda płatności. W przypadku przekazania zaliczki koniecznie trzeba to wpisać do umowy. Nie wolno zapomnieć o umieszczeniu w umowie spisu wszystkich dodatkowych kosztów, które muszą być poniesione poza ceną zakupu (o ile oczywiście występują). Umowa będzie wymagać od sprzedającego przedstawienia aktu przeniesienia własności przy podpisaniu ostatecznej umowy. Dopiero ostateczna umowa sprzedaży nieruchomości przenosi własność nieruchomości na kupującego.

Kiedy umowa przedwstępna nie odnosi skutku

Może się zdarzyć, że zajdą nieprzewidziane okoliczności. Są one dość powszechne w przypadku zakupu nieruchomości. Najczęściej konieczność podpisania umowy przedwstępnej występuje w przypadku starania się o kredyt. Bank może nie dać ostatecznej decyzji kredytowej, póki umowa przedwstępna nie zostanie podpisana. Jeśli jednak bank nie da kredytu, możliwe będzie zrezygnowanie z zakupu nieruchomości bez ponoszenia kary. Może też zdarzyć się, że występują różnice w wycenie nieruchomości. W takiej sytuacji możliwe jest również odstąpienie od umowy bez konieczności zapłaty kary umownej.

>>> Sprawdź też:Czy operator telekomunikacyjny może kserować dowód osobisty?

Domyślna umowa przedwstępna sprzedaży

Nie znaczy to, że umowę przedwstępną można traktować dość luźno. Kupujący zwykle w czasie podpisywania umowy przedwstępnej przekazuje depozyt. Gdy nie dojdzie do sprzedaży to depozyt przepada. Możliwe jest też ubieganie się o anulowanie umowy. Wtedy najczęściej konieczne będzie wypłacenie odszkodowania w celu pokrycia poniesionych kosztów. Kupujący zabezpiecza więc w ten sposób swój interes, że nieruchomość będzie nabywał po określonej cenie, a sprzedający, że nieruchomość zostanie zbyta.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!