Czy w Pendolino jest WiFi? Jak działa?

Ponad 200 tys. pasażerów skorzystało w ciągu pół roku z bezpłatnej sieci WiFi w pociągach Pendolino – poinformowało PKP Intercity. Jak podaje przewoźnik, w czerwcu podróżni pobierali średnio 621 GB danych dziennie. 

Czy w Pendolino jest WiFi? Jak działa?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 lipca 2019

Czy w Pendolino jest już WiFi?

Choć pociągi Pendolino, obsługujące przewóz kategorii Express InterCity Premium (EIP) jeżdżą po polskich torach już od 2014 roku, dopiero od grudnia ubiegłego roku ich pasażerowie mogą korzystać z bezpłatnej sieci WiFi. Póki co, nie we wszystkich składach. Z bezprzewodowego, darmowego internetu obecnie można korzystać w 10 pociągach EIP. Do listopada w odpowiednie urządzenia zostanie uzbrojony cały tabor wyprodukowany przez Alstom.

Jak poinformowały w ubiegłym roku media, to bardzo kosztowna inwestycja. Montaż niezbędnej instalacji oraz utrzymanie sieci we wszystkich pociągach Pendolino przez 5 lat będzie kosztowała 31,7 mln złotych. Przy okazji zapewniano, że połączenie będzie zapewnione na możliwie najlepszym poziomie, jaki oferuje współczesna technologia.

- Dane użytkowników bezprzewodowego internetu w składach Pendolino będą zabezpieczone w sposób należyty i zgodny z obowiązującą ustawą o ochronie danych osobowych. PKP Intercity i firma Alstom, która jednocześnie świadczy usługę, zawarły odpowiednią umowę powierzenia danych – poinformowano we wspólnym komunikacie przewoźnika i dostawcy usługi.

Jak oddać bilet kolejowy?Jak oddać bilet kolejowy? Michał Górecki

Ile osób korzysta z WiFi w Pendolino?

Jak podaje PKP Intercity, w ciągu pierwszego półrocza działania WiFi z usługi skorzystało 206 tysięcy pasażerów. Dziennie z takiej możliwości korzysta nawet 2,5 tys. osób, którzy średnio są połączeni z siecią przez 2 godziny i 4 minuty. Według statystyk przewoźnika, każdego dnia podróżni pobierają tą drogą 263 GB danych, choć w czerwcu wskaźnik ten wzrósł prawie dwukrotnie.

Bezpłatny internet nie tylko w Pendolino

Według najnowszych danych przedstawionych przez PKP Intercity — sieć WiFi dostępna jest aktualnie w 305 składach i wagonach przewoźnika. - Posiada ją 255 wagonów PKP Intercity oraz 50 elektrycznych zespołów trakcyjnych, czyli 20 składów Pesa DART, 20 składów FLIRT 3 oraz 10 pociągów Pendolino. Zgodnie z planami, do roku 2023 bezprzewodowy internet będzie stanowił standardowe wyposażenie niemal 80% składów PKP Intercity. Docelowo wszystkie pociągi przewoźnika będą posiadały tę usługę – napisano w komunikacie prasowym.

Z internetu można korzystać także w nowych pociągach innych przewoźników, w tym PolRegio (Przewozy Regionalne). Na niektórych lokalnych trasach, bezpłatny internet działa co najmniej od 2015 roku i cieszy się ogromną popularnością wśród podróżnych. Wiele urzędów marszałkowskich w trakcie procedury zakupu nowych składów, wśród wymagań przetargowych wymieniała wyposażenie jednostek trakcyjnych w niezbędną infrastrukturę do zapewnienia pasażerom darmowego WiFi. 

CZYTAJ TEŻ Czy można kupić alkohol przez internet?

CZYTAJ TEŻ Nomofobia, czyli uzależnienie od telefonu

Obecnie WiFi spotkamy w wielu pociągach PolRegio – m.in. na trasie Kraków-Tarnów, Kraków-Krynica, Kielce-Częstochowa, Poznań-Wrocław i wielu innych.

Dostęp do takiej usługi zarówno w pociągach Intercity jak i Polregio można znaleźć w rozkładzie jazdy na stronie koleo.pl gdzie tabor z WiFi jest oznaczony specjalnym piktogramem, podobnym do tego, jaki pojawia się na wyświetlaczach smartfonów w chwili połączenia z siecią.

Czy WiFi w pociągu jest konieczne?

Mogłoby się wydawać, że w dobie relatywnie taniego internetu mobilnego w Polsce, publiczne punkty dostępu do internetu tracą na znaczeniu. Taka diagnoza nie sprawdza się z pewnością w pociągach, które często przejeżdżają przez tereny o słabym zasięgu sieci 3G i LTE. Zdarza się, że jadąc Centralną Magistralą Kolejową z Katowic do Warszawy, co jakiś czas zanika zasięg standardowej telefonii, co wynika nie tylko z właściwości sieci komórkowej, ale także z konstrukcji samych pociągów, która utrudnia penetrację fal elektromagnetycznych.

CZYTAJ TEŻ Jak sprzedawać przez internet?

Co to jest VoWiFi ?

WiFi w pociągu ma jeszcze jedną niedocenianą zaletę – możliwość połączeń typy VoiceOver WiFi (określane także skrótem VoWiFi, VoFi). To rozwiązanie pozwala na przeprowadzanie rozmów audio przez bezprzewodowe sieci WLAN w standardzie 802.11 także tam, gdzie nasz operator akurat nie ma zasięgu, lub jest on na tyle słaby, by przeprowadzić rozmowę w zadowalającej jakości. Wiele nowych telefonów dysponuje taką możliwością i korzysta z tego rozwiązania, czego czasem użytkownik nie jest nawet  świadomy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!