Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!

To oszustwo może uchodzić za szczyt bezczelności. Przestępcy podają się za Urząd Ochrony Danych Osobowych i… wyłudzają dane osobowe. UODO odcina się od tych działań i apeluje o nieudzielanie telefonicznie żadnych danych osobowych. 

Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 lipca 2021

Na czym polega oszustwo na UODO?

Urząd Ochrony Danych Osobowych dostał w ostatnim czasie sporo zgłoszeń od obywateli zaniepokojonych telefonami, które miały być rzekomo wykonane przez pracowników UODO. To pierwsze kłamstwo oszustów, którzy powołując się na instytucję zaufania publicznego, której ustawową misją jest ochrona danych osobowych, budowali swoją wiarygodność i… wyłudzali dane.

W kolejnym kroku, przestępcy w taki sposób kierowali rozmowę, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat osoby, która znalazła się na ich „celowniku”. W ten sposób pozyskiwali informacje na szereg wrażliwych kwestii, takich jak indywidualna sytuacja finansowa oraz prowadzone sprawy.

UODO ostrzega przed telefonami od… UODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych mówi wprost – to próba wyłudzenia danych przez oszustów, którzy z instytucją czy działaniem UODO nie mają absolutnie nic wspólnego. Niestety łatwo jest popaść w pułapkę, bowiem dzięki odpowiednim technikom, na wyświetlaczu telefonu ofiary pojawia się numer wskazujący na… urząd. 

Co to jest spoofing?

Spoofing to rodzaj oszustwa polegający na wykorzystaniu różnych technologii pozwalających się podszywać pod dowolny numer telefonu. W tym przypadku jest to numer należący do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Co istotne, tego typu działania nie są związane ze złamaniem systemów bezpieczeństwa atakowanej instytucji. 

Firma telekomunikacyjna przestrzega przed vishingiem – co to takiego?Firma telekomunikacyjna przestrzega przed vishingiem – co to takiego?Michał Górecki


UODO nie dzwoni do obywateli

Jak zaznacza UODO - „pracownicy Urzędu nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych postępowań, ani nie zbierają w ten sposób informacji o sprawach. Nie dzwonią też do przypadkowych osób” – zaznaczono w specjalnym komunikacie. 

Czym jest vishing?

Eksperci radzą, by w każdej sytuacji, w której nabieramy podejrzeń co do intencji osoby dzwoniącej, należy natychmiast przerwać połączenie. Eksperci od cyberbezpieczeństwa od lat przestrzegają przed zjawiskiem „vishingu”, które polega na wyłudzaniu danych w trakcie „zwykłej” rozmowy telefonicznej, bez użycia zaawansowanych technik informatycznych. Co ciekawe, pierwsze przypadki takich przestępstw odnotowano w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia. Samo przestępstwo nie jest więc niczym nowym. Niestety w wielu sytuacjach zmieniają się formy oraz sposób jego dokonywania. 

Oszustwo na UODO – jest śledztwo

Urząd Ochrony Danych Osobowych, dziękuje osobom, które poinformowały urząd o tej niebezpiecznej praktyce i zaznacza, że wykazały się one dużą rozwagą i ostrożnością. Sprawa trafiła już do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ. Osoby, które mogły paść ofiarą tego procederu, proszone są o kontakt ze śledczymi ze wspomnianej prokuratury. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!