Jak sprawdzić pole elektromagnetyczne w swojej okolicy?

Bez zaawansowanych urządzeń i pomiarów – wystarczy komputer lub smartfon z internetem, by sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego na swojej ulicy lub osiedlu. Właśnie wystartował System Informacji o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne SI2PEM. 

Jak sprawdzić pole elektromagnetyczne w swojej okolicy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 lipca 2021

Jak sprawdzić PEM

Rząd uruchomił interaktywną stronę z mapą Polski, która prezentuje poziomy pola elektromagnetycznego (PEM). Pomiary wykonane są z dokładnością do jednego metra kwadratowego – poinformowano w komunikacie departamentu odpowiedzialnego za cyfryzację w KPRM.

Uruchomiony właśnie system ma służyć nie tylko operatorom telekomunikacyjnym, ale także zwykłym obywatelom, którzy interesują się kwestiami związanymi z polem elektromagnetycznym. 

Czy maszty telefonii komórkowej są szkodliwe?

Teraz każdy, za pośrednictwem strony internetowej www.si2pem.gov.pl może sprawdzić jakie natężenie elektromagnetyczne generuje wieża telefonii komórkowej znajdująca się blisko jego domu, miejsca pracy, szkoły czy na trasie spacerów lub przejażdżek rowerowych. 

Jak tłumaczy sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński - „Od dziś każdy może sprawdzić wartości natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce, zarówno wartość teoretyczną — wyestymowaną przez system — jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria. Do tej pory te dane w formie papierowej trafiały do organów środowiskowych. Teraz w cyfrowej formie trafiają do SI2PEM”. 

UKE: część krótkofalówek na rynku nie spełnia wymagańUKE: część krótkofalówek na rynku nie spełnia wymagańMikołaj Frączak

Komu potrzebna wiedza o polu elektromagnetycznym?

Jak wyjaśniono, internetowa strona z kompleksową bazą danych na temat PEM to odpowiedź m.in. na różnego rodzaju opinie o przekraczaniu w naszym kraju dopuszczalnych wartości PEM. W przestrzeni publicznej co jakiś czas pojawia się zarzut, że emisja PEM w Polsce podlega niewystarczającej kontroli. 

Zdaniem ekspertów, taki portal może uspokoić obawy niektórych ludzi oraz grup społecznych, które z niepokojem patrzą na rozwój technologiczny m.in. w dziedzinie telekomunikacji 5G. Przedstawiciele rządu informują, że SI2PEM ma być podzieleniem się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. 

Jak mierzy się PEM?

System SI2PEM jest wynikiem projektu, który przeprowadził Instytut Łączności we współpracy z rządem. Całość kosztowała 11 mln złotych, a prace pochłonęły dwa lata pracy zespołu liczącego kilkadziesiąt osób. 

PEM na mapie

SI2PEM to rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych uzupełniona o wyniki pomiarów pól elektromagnetycznych. Znalazły się tam informacje z pomiarów PEM, jakie przeprowadził Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów UKE. 

Operatorzy przekazali także ponad 602 tysiące wpisów dotyczących używanych przez siebie stacji BTS, czyli tzw. wież komórkowych. 

SI2PEM — co to jest?

Zdaniem twórców SI2PEM to nie tylko magazyn informacji, ale także maszyna obliczeniowa. W wielu częściach polski brakuje bowiem danych o pomiarach, a wartości, które zostały tam zamieszczone, są wynikiem „estymacji”, czyli obliczeń bardzo dokładnego algorytmu, który stworzyli eksperci Instytutu Łączności. Wzięli pod uwagę m.in. krajowe oraz międzynarodowe normy, jakie dotyczą zjawiska PEM. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!